Gıda Kalitesini Analiz Etmek için Yeni Yöntem

Gıda Kalitesini Analiz Etmek için Yeni Yöntem

Fotoğraf: Tarladaki ıspanak bitkilerinin NIRS sistemi ile doğrudan analizi – Cordoba Üniversitesi

Tüketiciler,  özellikle sebze ve meyve gibi taze yiyeceklerin her zaman kaliteli olanını tercih etmek isterler. Ancak günümüzde bunun kontrolünü yiyecek piyasaya çıkmadan önce nasıl yapabiliriz? Alışılagelmiş olarak kullanılan yöntemler genellikle yavaş ve maliyetlidir. Ayrıca laboratuvarda analiz edilmeleri birçok numune de gerektirmektedir. Bazı durumlarda farklı türlerde analiz yapılması gerekir, bu işlemler daha da çok numune gerektirdiği için ürünlerin bir kısmının zarar görmesine sebep olmaktadır.

Cordoba Üniversitesi’nden bir ekip, NIRS olarak kısaltılan ve müdahalesiz yakın kızılötesi spektroskopi yöntemini önerdiler. Bu yöntem gıda alanı dışında kimya, eczacılık ve hatta biyotıp alanlarında da kullanılmaktadır.

María Teresa Sánchez ile beraber araştırmalara devam eden, meyve ve sebzelere uygulanan NIRS yöntemi konusunda öncülük eden Dolores Pérez Marín, “ Uygulanan bu yöntem, maddenin fiziksel ve kimyasal yapısı ve hatta algısal özellikleriyle ilgi karakteristik özellikleri hakkında bilgi toplamak için ürünle etkileşimde olan ışığa dayanmaktadır.” dedi.

PAIDI AGR-128 ve AGR-193 isimli araştırma grupları yıllardır bu araştırma alanında birlikte çalışmaktadırlar. Bu çalışma, Irina Torres Rodríguez’in doktora tezi araştırması çerçevesinde sanayi sektörü ile ortaklaşa gerçekleştirilmiştir.

Yapılan bu çalışmanın amacı, taşınabilir NIRS mikro cihazı geliştirerek ıspanağın gıda kalitesi ve güvenliği ile bağlantılı karakteristik özellikleri hakkında ürünü tüketicilerin doğrudan aldıkları noktalarda analiz etmelerini sağlamaktır. Dolores Pérez Marín, “Sonuçlar çok olumlu, cihaz sebzeleri doğrudan analiz edebilmeyi sağlıyor.” dedi.

Bu yöntem ayrıca, ürünün kalitesi düşünüldüğünde, içeriğine bakarak en iyi hasat tarihinin planlanmasına da yardımcı oldu. Buna ek olarak, çiftçilerin her çeşit ürün için uygun miktarlarda gübre kullanımının belirlenebilmesi için nitrat içeriği de analiz edildi. Avrupa’da yer alan gıda yönetmeliklerine göre, sebzelerde bulunabilecek maksimum nitrat düzeyi gıda güvenliği için son derece önemli bir konudur.

NIRS spektroskopi çalışması hızlı, doğru, çevre dostu, uygun fiyatlı ve zararsız olduğu için gıda sektöründe kalite kontrolde kullanılmak için ideal özelliklere sahiptir.

Yapılan bu araştırma, gıda endüstrisi için yeni araçların ve uygulamaların kullanımında ilerleme göstermeye devam ediyor. NIRS teknolojisinin gıda endüstrisinde kullanımı, özellikle kalite kontrol alanında devrim yaratabilecek yeni bir konudur.

Kaynakça: phys.org

307 Kez Okundu

Dilara Küçükay

İstanbul Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü 3.sınıf öğrencisiyim. Çeşitli internet sitelerinde bilimsel konularda makaleler yazdım ve çeviriler yaptım. Hem bilimsel gelişmelerden haberdar olmak ve insanları haberdar etmek hem de İngilizcemi geliştirmek için İnovatif Kimya Dergisi'nde ilgi alanlarım üzerinde çeviriler yapmaktayım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!