İngiltere’de Geliştirilen Adli Teknoloji, Suçluların Parmak İzi Kanıtlarını Yok Etmelerini “İmkansız” Hale Getirecek

İngiltere'de Geliştirilen Adli Teknoloji, Suçluların Parmak İzi Kanıtlarını Yok Etmelerini "İmkansız" Hale Getirecek

Fotoğraf: Dr.Kelly ’nin merakını uyandıran orijinal parmak izi. (Fotoğraf kaynağı: Loughborough Üniversitesi)

Loughboroug Üniversitesindeki bilim insanlarının oluşturduğu yeni adli teknoloji, suçluların olay mahallerindeki parmak izlerini silmelerini imkansız hale getirecek. Müfettişlerin harcanmış mermi kovanı gibi sorunlu teşhirlerden parmak izi almalarını sağlayan gelişmiş algılama tekniği, Savunma Bakanlığı’nın yürütme organı olan Savunma Bilim ve Teknoloji Laboratuvarı (DSTL) ile ortak gerçekleştirildi.

İnovasyondakiler bu tekniğin; polislerin, önceden sorunlu olay mahallerindeki yüksek sıcaklıklara maruz kalan, suya batırılan materyallerdeki veya deforme olmuş yüzeylerdeki parmak izi değerlendirmelerini daha kolay hale getireceğini söyledi.

Loughborough‘un projesini üniversitenin kimya bölümünden Dr. Paul Kelly yönetiyordu.  Dr. Kelly bu proje üzerine çalışmaya; yedi yıl önce, adli bir şirket olan Foster and Freemen (F&F) -yılın sonlarında bu teknolojiyi ticari olarak piyasaya sürecek olan şirket- için araştırma ve geliştirme uygulamaları uzmanı olan doktora öğrencisi Rob King ile birlikte başladı.

Dr. Kelly, tekniğin adli bilimlerde büyük gelişmeler yapma potansiyeline sahip olduğunu ve dünyanın dört bir yanında popüler olmasını beklediğini söyledi. 

Dr. Kelly, “Bu gelişme, geleneksel yöntemlerin uğraştığı veya tamamen başarısız olduğu durumlarda (örneğin, yanma veya yıkama yoluyla parmak izi delillerini yok etme teşebbüslerinde bulunulduğunda) kanıtlara ulaşmaya imkan sağlar.”

“ilk serendipit gözlemlerinden prototiplendirme aşamasına kadar olan tüm aşama Loughborough’da geliştirildi. Ancak bundan sonra Foster and Freeman, ticari kullanım için teknolojiyi rafine edecek. Dünya çapında satıldığını ve adli bilim yetenekleri üzerinde olumlu bir etki yarattığını görmek mutluluk verici olacak.”

DSTL, savunma ve güvenlik alanında bilim ve teknolojiye adanmış en önemli devlet kurumlarından biridir ve ticari hatlar boyunca yürütülmektedir. Kurumun proje sorumlusu Steve Thorngate, suçluların parmak izlerini ortadan kaldırmalarının “imkansız” hale geleceğini söyledi.

Thorngate, “Loughborough Üniversitesi ile yaptığımız çalışmalar sayesinde elde edilen ürünlerle parmak izi iyileştirme oranlarının önemli bir ölçüde artırılması, suçluların parmak izlerini gizlemelerini veya yok etmelerini imkansız kılacaktır.”

Loughborough‘la yaptığımız bu araştırma, daha önceden oldukça zor veya imkansız olan, parmak izlerini kurtarmanın mümkün olduğunu göstermiştir.”

“Teknolojinin daha ileri safhaya taşınmaya ihtiyaç duymasına rağmen, dünya çapındaki adli bilim insanlarına kayda değer avantajlar sağlayacaktır.”

F&F Genel Müdürü Bob Dartnell şunları söyledi: “Bu teknolojiye sahip olmak, alıcılarımızın suçluyu ortaya çıkarma ve bulma kabiliyetlerinde önemli kazançlar  elde etmeleri için parmak izini bulmada ve görüntülemede büyük bir adım atmamızı sağlamıştır.”

Çalışma, İçişleri Bakanlığının Uygulamalı Bilimler ve Teknolojiler Merkezi (Gerçekçi ve zorlayıcı senaryolara karşı teknolojinin doğru bir şekilde geliştirilmesini sağlayan, dünyaca tanınan Parmak İzi Görselleştirme Kılavuzu’nun arkasındaki organizasyon) ile işbirliği içinde gerçekleştirildi.

İnovasyon haberleri dün Savunma Bakanı Harriett Baldwin tarafından duyuruldu. “İngiliz inovasyonu hızlı bir şekilde ilerliyor ve biz de ülkemizi güvende tutmak için milyonlarca yatırım yapıyoruz” “İster yabancı bir savaş sahasında, isterse bir İngiliz olay yerinde kullanılıyor olsun, bu öncü parmak izi teknolojisi suçluların adaletten kaçmalarını daha da zorlaştıracak.”

Kaynak : forensicmag.com

929 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!