Işığı Takip Eden Bir Malzeme İcat Edildi

Işığı Takip Eden Bir Malzeme İcat Edildi

Bilim insanları, güneş ışınına tepki veren yeni bir polimer geliştirdi. Bu bileşenin gelecekte güneş panellerinde kullanılabileceği düşünülüyor.

Kaliforniya Üniversitesi ve Arizona Eyalet Üniversitesi’nden bir grup araştırmacı, bazı çiçeklerin güneşe göre hareket etmesinden ilham alarak bir çalışma yaptı. Araştırmanın sonuçlarının açıklandığı, ‘Nature Nanotechnology’ dergisinde yayınlanan makalede, ışığa duyarlı bir malzemeyle ısıya duyarlı bir malzemenin birleştirilerek yeni bir polimer oluşturulduğu belirtildi.

Araştırmacıların çiçek sapı gibi şekillendirdiği materyale farklı açılardan ışık huzmesi gönderildiğinde sapın ışığa doğru yöneldiği gözlemlendi.

Bilim insanları, geliştirilen maddenin gelecekte güneş panellerinde kullanılabileceğini açıkladı. Bu malzeme ile güneş panellerinin ekstra bir mekanizmaya ihtiyaç duymadan güneşe dönük tutulabileceği düşünülüyor.

Kaynak : diken.com.tr

Okumanızı Öneriyoruz

Antimikrobiyal Direnç

  Antimikrobiyal ilaçların kötüye kullanımının sağlık hizmetlerine yönelik tehdidi hala ortadan kalkamadı. Bakteriyolog Alexander Fleming, 1945 …