Menemen Plastik İhtisas OSB’de tüm parseller satıldı

Türkiye’nin tek Plastik İhtisas Organize Sanayi Bölgesi olma özelliğini taşıyan Menemen Plastik İhtisas OSB’de tüm parseller satıldı. Fabrikaların inşaatları da hızla devam ediyor. Sektöründe lider iki büyük tesis dahil toplam 5 fabrika da yatırımlarını tamamlayarak üretime başladı. Yaratacağı istihdam ve sahip olduğu imkanlar ile tüm Türkiye’ye hatta dünyaya “örnek olan” bir Organize Sanayi Bölgesi özverili çalışmalarla iş dünyasına kazandırıldı.

Türkiye’nin ilk plastik ihtisas organize sanayi bölgesi olan Menemen Plastik İhtisas OSB, tamamlanan altyapı ve üstyapı çalışmalarının ardından hızlı bir inşaat sürecine girdi. Şu anda 5 fabrikanın faaliyette olduğu bölgede, 15 fabrikanın inşaatı da sürüyor. Toplam 41 sanayi parselinin bulunduğu Menemen Plastik İhtisas OSB’de yıl sonunda yüzde 75 doluluk oranına ulaşılması hedefleniyor. Kısa sürede dolması beklenen bölgenin daha çok yatırımcı çekebilmesi için yaklaşık 500 bin metrekarelik genişleme alanına kavuşması için de İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin onayı bekleniyor. Bölgeyi plastik sektörünün Ege’deki mabedi haline getirmeye kararlı olduklarını söyleyen Menemen Plastik İhtisas OSB Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, yıl sonunda bölgedeki istihdam sayısının 5 bini bulacağını vurguladı.

5 Bin İstihdam

Menemen Plastik İhtisas OSB’de düzenlenen basın toplantısında tamamlanan ve devam eden yatırımlar hakkında bilgi verildi. Toplantıya Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, Müteşebbüs Heyet Başkanı Erdoğan Çiçekçi, Menemen Belediye Başkanı Tahir Şahin ve sanayiciler katıldı. Tüm zorluklara rağmen sanayicinin yatırım ve üretim azminin devam ettiğini belirten Yönetim Kurulu Başkanı Salih Esen, “Bizler zorluklara alışığız. Burada bir kuruş devletimizden destek almadık. Bölgemizde 2000 yılında başlayan kamulaştırmaları henüz yeni bitirebildik. Sanayi odaları ne işe yarar derlerse yanıtı işte Menemen Plastik İhtisas OSB’dir. EBSO olmasa böyle bir yer olmayacaktı. Gördüğünüz gibi sanayinin buraya gelmesiyle yeni sosyalleşmeler yeni açılımlar da beraberinde geliyor” diye konuştu.

Bölgeye yatırımcı ilgisinin yüksek olduğunu, ancak satılmamış sadece 20 dönüm büyüklüğünde bir arazi kaldığını vurgulayan Esen, “Bölgedeki ilk fabrika inşaatı 2015 yılında başladı. Şu anda 5 firma faaliyete geçmiş durumda. 15 fabrikanın da inşaatı devam ediyor. Bölgemizin yıl sonunda yüzde 75 oranında doluluğa ulaşacağını düşünüyorum. O aşamaya geldiğinde 5 bin kişilik istihdama da ulaşmış olacak. Bölgeye yatırımcı ilgisi yüksek ancak yeterince alan olmadığı için bölgenin alanının genişletilmesi için Menemen Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi’ne talebimizi ilettik” dedi.

Kaynak : aliagaekspres.com.tr

1.061 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!