Isıl Stres 2100 Yılına Kadar Yılda 1,2 Milyardan Fazla Kişiyi Etkileyebilir

Isıl Stres 2100 Yılına Kadar Yılda 12 Milyardan Fazla Kişiyi EtkileyebilirArtan küresel sıcaklık gezegenimizi aşırı sıcak ve nemle karşı karşıya koyuyor. Araştırmalara göre, mevcut sera gazı emisyonlarını da varsayarsak aşırı ısı ve nemden kaynaklanan ısıl stres, 2100 yılına kadar şu anda gezegenimizde yaşayan 1.2 milyar kişiyi her yıl etkileyecek.

Artan küresel sıcaklık; insan sağlığına, tarıma, ekonomiye ve çevreye zarar veren ısıl stresi artırmaktadır. Öngörülen ısıl stres ile ilgili iklim çalışmalarının çoğu, aşırı sıcaklığa odaklanmıştır ancak iklim değişikliğinde bir diğer kilit faktör olan nemin rolü hiç düşünülmemiştir.

Rutgers Enstitüsü Yer, Okyanus ve Gezegen Bilimleri bölümü baş yazarı ve New Brunswick Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Yer ve Gezegen Bilimleri Bölümünde profesör olan Robert E. Kopp “Daha sıcak bir gezegene baktığımızda, insan sağlığı için özellikle tehlikeli olan aşırı ısı ve nemin birlikteliğine dikkat etmeliyiz,” diyor.

Rutgers’da eski bir çalışan olan ve şuanda Massachusetts Üniversitesinden doktora üyesi Dawei Li “Küresel ısınmanın her bir yanı gezegenimizde sıcak ve nemli günleri daha sık ve yoğun hale getiriyor. Örneğin, New York’ta, tipik bir, yılın en sıcak ve en nemli günü, 19. yüzyılda olduğundan 11 kat daha sık gerçekleşiyor. “dedi.

Isıl stres, vücudun terleme yoluyla düzgün bir şekilde soğumamasından kaynaklanır. Vücut ısısı hızla yükselebilir, yüksek sıcaklıklar beyne ve diğer hayati organlara zarar verebilir. Isıl stres, ısı kaynaklı deride döküntü ve ısı kaynaklı kramplar gibi daha hafif koşullardan en yaygınlarından birisi olan güneş çarpmasına kadar değişiklik gösterebilir. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, sıcak çarpmasıyla ilgili en ciddi hastalık olan ısı kaynaklı inme, acil tedavi olmadan ölüm veya kalıcı sakatlığa neden olabilir.

Çalışmada, bu tarz nadir olaylarla ilgili istatistikleri elde etmek için 40 iklim simülasyonu kullanılarak, ısınan bir Dünya’da aşırı ısı ve nemin bir arada nasıl arttığı incelendi. Çalışma, sıcaklık, nem, rüzgar hızı, güneş ışınlarının açısı, kızılötesi ışınlar ve radyasyon gibi diğer çevresel faktörleri açıklayan bir ısı stresi ölçüsüne odaklandı.

Güvenlik yönergelerine göre gezegenimiz 1,5 °C veya 2 °C ısınırsa, aşırı sıcağa ve neme maruz kalmanın şu anda yaklaşık 500 milyon kişiyi barındıran alanları etkilemesiyle sonuçlanacağı öngörülmekte. Gezegenimiz, 19. yüzyılın sonlarından bu yana yaklaşık 1,2 °C ısındı.

Tahminen 1,2 milyar insan, mevcut küresel politikalar altında bu yüzyılın sonunda beklendiği gibi 3 °C derecelik bu ısı artışından etkilenecektir.

New York şehrinde, günümüzde yılın en kötü günü yani “aşırı sıcak ve nem oranının en fazla olduğu bu tipik günlerin” yıl içinde 1,5 °C derecelik ısı artışıyla dört gün, yılda 2°C derecelik bir artışla yıl içinde 8 gün görülebileceği tahmin edilmekte. En kötü senaryolardan birisi ise yıllık 3°C derecelik bir ısı artışı ile “ aşırı ısı ve nemin tipik olduğu bu günün” bir yılda yaklaşık 24 gün boyunca görülmesi bekleniyor.

Kaynak : sciencedaily.com

335 Kez Okundu

Nurevşan Gündoğdu

22 Ağustos 1998 Kütahya Emet doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimlerimi Niğde'de bitirdim. 2016 yılında Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümüne başladım ve şuan son sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda ISWA Young Professionals Group ve ÜNİHAK üyesiyim. 2019 Şubat ayında bilimdeki gelişmeleri siz kıymetli okuyucularımızla paylaşmak için İnovatif Kimya ailesine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!