James Fraser Stoddart

James Fraser Stoddart

James Fraser Stoddart, 24 Mayıs 1942 tarihinde İskoçya’ da dünyaya geldi.Fransız bilim insanı Jean-Pierre Sauvage ve Hollandalı bilim insanı Bernard L. Feringa ile birlikte saç telinden bin kat daha ince olan dünyanın en küçük makinelerini geliştirerek, 2016 Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü.

Stoddart’ın araştırması, kendiliğinden kurulan proseslerin geliştirilmesine ve hareketleri kendiliğinden kontrol edilebilen mekanik olarak birbirine kenetlenmiş çeşitli moleküllerin üretilmesi için şablona yönlendirilmiş senteze olanak sağladı. Bu tür moleküller, ilaç taşıyıcı sistemlerinin bileşenleri,elektronik sensörler ve motorlu cihazlar olmak üzere geniş bir uygulama alanına sahiptir.

Stoddart, 1966 yılında Edinburgh Üniversitesi’nde doktorasını tamamladı. Daha sonra Sheffield Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı.Bu sürede, karbonhidrat bazlı kiral kron eterlerinin sentezini araştırdı.1978 yılına kadar bu görevini sürdürdü.1990 yılında, Birmingham Üniversitesi’ne organik kimya başkanı olarak katıldı.1997 yılında laboratuvarını Kaliforniya Üniversitesi’ne taşıdı.2008 yılında Northwestern Üniversitesi’nde profesör olarak göreve başladı.

Fraser, 2007 yılında Nanoteknoloji Feynman Ödülü, 2010 yılında Edinburgh Kraliyet Cemiyeti Kraliyet Madalyası ve 2014 yılında Yüzüncü Yıl Ödülü’ ne layık görüldü. Aynı zamanda Fraser, 2008 yılında Edinburgh Kraliyet Cemiyeti’ne , 2012 yılında Amerikan Sanat ve Bilim Akademisi’ne ve 2014 yılında ABD Ulusal Bilimler Akademisi’ne üye olarak seçildi.

373 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!