Thomas Arthur Steitz

Thomas Arthur Steitz

ABD’li bilim insanı Thomas A. Steitz , 23 Ağustos 1940 tarihinde Milwaukee’ de dünyaya geldi. Biyokimyacı ve moleküler biyofizikçi olan Thomas, 2009 yılında Venkatraman Ramakrishnan ve Ada Yonath ile birlikte yürüttüğü ribozomların fonksiyon ve yapıları ile ilgili çalışmasıyla Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü.

Steitz, 1962 yılında Lawrence Koleji’nden kimya lisans derecesini ve 1966 yılında Harvard Üniversitesi’nden moleküler biyoloji ve biyokimya doktora derecesini aldı. Kimya alanında yaptğını doktora sonrası araştırmasından sonra, Cambridge Üniversitesi’ndeki Laboratuvar Tıbbi Araştırma Konseyi Laboratuarı’na katıldı. Yale Üniversitesi’nde profesör olarak göreve başladı ve 1970 yılına kadar Cambridge’ de kaldı.

Thomas, X-ışını kristalografisi adlı bir teknik kullanarak nükleik asitler ve proteinler de dahil olmak üzere çeşitli hücresel makromoleküllerin yapılarını araştırdı. Özellikle ribozomların aktivitesinin ve fonksiyonunun altında yatan yapıları ortaya çıkarmaya odaklandı.2000 yılında , yeni antibiyotik sınıflarının keşfedilmesi ve geliştirilmesi konusunda uzmanlaşmış bir şirket olan Rib-X Pharmaceuticals’ı kurdu. Ayrıca şirketin bilimsel danışma kurulunda başkanlık yaptı. Thomas,1986 yılında Howard Hughes Tıbbi Enstitüsü araştırmacısı oldu ve 1990 yılında Ulusal Bilimler Akademisi’ne seçildi. 2001 yılında Lewis S. Rosenstiel Ödülü , 2006 yılında  Keio Tıp Bilimi Ödülü ve 2007 yılında Gairdner Uluslararası Ödülü’ne layık görüldü.

671 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!