Japon Buluş Plastiği Petrole Geri Dönüştürüyor

Japon mucit, Akinori Ito, plastik torbaları yakıt haline getiren bir ev tipi cihaz yarattı. Yakıt, ısı üretimi gibi çeşitli uygulamalar için kullanılabilir.
Dünya Sayımlarına göre, her yıl 100 milyon ton plastik kullanıyoruz; bunların yüzde 10’u okyanuslarımızda son buluyor. Plastikler okyanusta küçük parçalara ayrılıyor ve bu küçük parçalar, balıklar, kaplumbağalar, balinalar, foklar, deniz aslanları ve deniz kuşları tarafından yeniliyor. Bu hayvanların kendi bağırsağında kalan bu plastikleri sindirmeleri mümkün değildir. Bu buluş, yavaş ve acı verici bir ölüme neden olabilecek bu gıda sindirimine engel olabilir.

Plastiğin Geleceği

Ito, plastik poşetler petrolden üretildiği için orijinal haline dönüştürülebileceğini fark etti. Üretilen petrol, jeneratörleri ve bazı sobaları ısıtmak için kullanılabilir. Ayrıca rafine edildiğinde benzin olarak da kullanılabilir, hatta bir araba, tekne veya motosiklet için kullanılabilir.
Bir kilogram plastik yaklaşık bir litre petrol üretebilir. Dönüştürme işlemi yaklaşık 1 kWh elektrik gerektirir, bu da yaklaşık 20 sent değerindedir.
Plastiği petrole dönüştürerek CO2 kirliliğini ortadan kaldırıyoruz. Son ürün hala yandığında CO2 açığa çıkaracak bir yakıt olmasına rağmen, bu geri dönüşüm yöntemi plastiklerin işlenme biçiminde devrim yaratabilir. Bu, plastik yakıt potansiyelinin farkındalığını arttırıyor.
Sistem, tüketiciler arasında enerji bağımsızlığı yaratma potansiyeline sahip ev tipi kullanım için üretilmiştir. Bu, dünyadan daha fazla yağ çıkarmak için daha az ihtiyacı yaratır.

Nasıl Çalışır

Makine, yüksek sıcaklık altında bir bileşiğin daha küçük ve daha basit bir bileşiğe dönüştürülmesi olan yüksek etkili pirolizi kullanmaktadır. Polietilen, polistiren ve polipropilen gibi farklı plastikleri işleyebilir, fakat PET şişeleri işleyemiyor.
İşlem plastik malzemenin ısıtılması ile başlar. Sonra basınçlı oksijensiz fırın içine beslenir ve 427°C’ye ısıtılarak plastik bir sıvı haline dönüşür. Makine daha sonra sıvıyı gaz haline dönüştürür. Üretilen gaz sıkışır ve soğumasına izin verilir. Buharlar soğuyunca yoğunlaşır ve petrolü oluşturur.
Makine tarafından oluşturulan petrol; benzin, dizel, gazyağı ve ağır yağ karışımıdır. Makine, polietilen, polistiren ve polipropilen gibi uygun malzemelerle beslendiğinde herhangi bir toksik madde üretmez. Ayrıca, makine normal atıklarla birlikte atılabilen az miktarda etkisiz kömürsü kalıntı üretir.

Ürünün Satın Alması

Makine Ito’nun şirketi (Blest Corporation) tarafından satılıyor. Ancak, yaklaşık 10,000 dolara satıldığı için oldukça pahalı. Ito, sistem daha popüler hale geldiğinde fiyatı düşürmeyi umuyor.

Kaynak : interestingengineering.com

1.446 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!