Jean Servais Stas

Jean Servais Stas

Stas, 21 Ağustos 1813 yılında Leuven,Belçika’da doğdu.Babası çilingirdi.Leuven Üniversitesi’nde tıp okuyup 1835 yılında tıp diplomasını aldı.Mezun olduktan sonra kimya alanında çalışmaya başladı.

1837 yılında Fransız kimyacı Jean Baptiste Dumas’ın laboratuvarında atomun atomik ağırlığının belirlenmesi üzerine çalıştı.

Bir atomun atomik kütlesi, çekirdeğinde bulunan proton ve nötronların sayısına eşittir ve enerji bağlanması için az miktarda kütle bulunur.

Stas, dünyanın ilk toksikoloji bulgularından birinden sorumluydu.Bocarme, aile servetini güvence altına almak adına tütünden çıkardığı nikotinle kayınbiraderini zehirledi.Stas, alkaloidleri insan dokularından izole etmek için yeni bir yöntem geliştirdi ve Kont Bocarme’in kayınbiraderinin cesedinden nikotini izole etti.Stas’ın kanıtı,yargılamada kullanıldı ve Kant Bocarme’in mahkum edilmesini sağladı.

Bu nedenle Stas, insan vücudunun organik maddesinden bitki alkaloidleri içeren malzemeyi çıkarmak için yöntem geliştiren ilk kişi oldu ve bundan sonra bazı değişiklikler ile bu yöntem standart olarak kullanıldı.Diğer toksikologlar daha sonra elde edilen ekstrakttaki çeşitli alkaloidlerin varlığını belirlemek için Stas-Otto prosedürü ile kalitatif testler geliştirdiler. “Nikotin ile ilgili Adli Soruşturma” adlı çalışmasıyla birlikte Stas, modern toksikolojinin kurucusu ve endüstriyel kirliliğin öncüsü oldu.

1851 – 1852 yılları arasında Guillaume Claine ile birlikte Brüksel’in Sanatsal ve Edebi Çemberinde eski fotoğraf tekniği ve sanattaki uygulamaları üzerine bir dizi konferans verdi.

1872’de standart pratiği üretmek için gerekli olan saf platin ve iridyum metalleri hazırlamayı başardı.

Konuşmasını etkileyen bir boğaz rahatsızlığı sebebi ile emekli olmak zorunda kaldı.

Kraliyet Topluluğu tarafından Davy Madalyası aldı.

Stas, ilk başlarda William Prout’un tüm elementlerin ağırlığının hidrojen atomunun tam katı olduğu hipotezini destekledi fakat çalışmaları ilerledikçe kesirli sayılar elde ediyor olması onu Prout’a rakip yaptı.

Çalışmaları periyodik sistemin oluşumunun temellerini attı.

Jean Servais Stas’ın ismi, en önemli elementlerin atom ağırlıklarının belirlenmesiyle bilinir.19. yüzyılın en usta kimyasal analistlerinden biriydi ve ölçümleri 50 yıldan uzun süredir doğruluk standartlarında kaldı.

13 Aralık 1891 yılında Brüksel,Belçika’da hayatını kaybetti.

226 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!