Parasetamol: Aşırı Doz Grip Mevsiminde Daha Sık Görülüyor

Parasetamol Aşırı Doz Grip Mevsiminde Daha Sık Görülüyor

Parasetamol doz aşımı, soğuk algınlığı ve grip mevsiminde daha sık görülüyör. Pittsburgh ve Boston Üniversiteleri’nden bilim insanlarının yaptığı araştırmaya göre, bu durum hastalar reçetesiz bir kombinasyon aldıklarında bilhassa fark ediliyor. Saul Shiffman’ın takımındaki araştırmacılar, “İngiliz Klinik Farmakoloji Dergisi” nde, 2011 ve 2016 yılları arasında günlük parasetamol “günlüğü” tutan 14 481 Amerikalının verilerini değerlendirdiler ve bu kayıtları soğuk ve grip algınlığı ile ilgili Google Trendler verileriyle karşılaştırdılar.

Sonuç olarak hastaların yüzde 6,3’ünün haftada en az bir günde 4 gramın maksimum dozunu aştığı ortaya çıktı. 1.24’lik bir olasılık oranıyla, bu durum, grip mevsimi boyunca ve bu mevsimin dışında daha sık rastlandığı ortaya çıktı (kullanıcıların yüzde 5,3’ü). Doz aşımı süresinde de farklılıklar tespit edildi: Ortalama olarak, hastalar grip dönemlerinde ortalama olarak günlük aşırı doz yüzde 3.9’unu aştı ve bu dönemin dışında yüzde 2.8’i.

Doz aşımının esas olarak soğuk algınlığına karşı reçetesiz ilaçlarının kullanımı ile alakalı olduğu araştırmacılar tarafından yazıldı. Kullanım göz ardı edildiğinde mevsimler arası maksimum günlük parasetamol doz aşımında bir fark görülmediğini bilim insanları tezlerininde açıkladılar. Bu nedenle eczacılar, özellikle soğuk mevsimlerde, parasetamol içeren ilaçları hastalara doğru doz hakkında bilgilendirmelidirler. Günlük 4 gramın üzerindeki dozlarda ciddi karaciğer hasarı oluşabilir.

Kaynak : pharmazeutische-zeitung.de

489 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!