Jerrold Meinwald

Jerrold Meinwald

Jerrold Meinwald  16 Ocak 1927 yılında Amerika’nın New York kentinde dünyaya geldi. 1947 – 1952 yılları arasında Chicago Üniversitesi ve Harvard’da  RB Woodward’la çalıştı. 1952 yılında kimyada eğitmen olarak Cornell’in fakültesine katılan Meinwald, uzun kariyerinin ötesinde, kimyasalların organizmalar arasındaki çekirdeği ve iticileri nasıl etkilediğinin temel bulgularını hazırladı. Nairobi’de Uluslararası Böcek Fizyolojisi ve Ekolojisi Uluslararası Merkezi’ni (ICIPE) kuran ve 1970-1977 yılları arasında ICIPE Araştırma Direktörü olarak görev yapan bilim insanları grubunun üyesiydi.

Meinwald’ın araştırması, moleküler yeniden düzenleme, mekanizmaları yüksek gerilimli halka sistemlerinin sentezi ve reaksiyonları, organik fotokimya, doğal ürün yapısı ve sentezi, anestetik stereokimya ve böcek kimyasal ekolojisi gibi çok çeşitli konuları kapsıyordu. Jerrold Meinwald’ın, Chemwin Emeritus’un Goldwin Smith Profesörü olduğu Cornell Üniversitesi’nde yaptığı araştırmalar, moleküler yeniden düzenlenme mekanizmaları, yüksek gerilimli halka sistemlerinin sentezi ve reaksiyonları, doğal ürün yapısı ve sentezi, anestetik stereokimya ve böcek kimyasal ekolojisi ile ilgilendi.

Jerrold Meinwald

 

Bu çalışmalar, aynı sorunun çoğunu biyolojik bir perspektiften inceleyen Eisner ile benzersiz bir işbirliğinin geliştirilmesine ve Meinwald’ın fakülte üyeliğine girmesinden kısa bir süre sonra Cornell’e ulaşmasına yol açtı. Meinwald’ın kimyayı araştırdığı ve Eisner’in biyolojiyi araştırdığı kimyasal iletim araştırmalarını yeni kimyasal ekoloji disiplinine yükseltmek için güçleri birleştirdiler. Böcekler, bitkiler, kuşlar, balıklar ve memelilerde çok çeşitli kimyasal sinyalizasyon ve savunma mekanizmalarını incelemiş ve karakterize etmişlerdi. Açıkladığı etkileşimler, yumurtaları ve yavruları için koruyucu steroid üreten yılanlardan, daha sonradan koruyucu bir kimyasal olarak yumurtalarına dişileri çekmek için belli bir alkaloidi dönüştüren kelebeklere, onlara kelimenin tam anlamıyla avcılara kötü bir tat veren maddeleri salgılarlarken balık dünyasında olağanüstü evrimsel uyarlamalara sahne oldular. Meinwald ve Eisner ortaklığı kimya ve biyolojide tamamen keşfedilmeye başlanan yeni manzaralar yaratmışlardı.

Jerrold Meinwald

Gezegenimizdeki  birbirine bağlı yaşam ağına derinlemesine bir bakış açısı sağlamaktan daha fazlasını yapmışlardı. Meinwald’ın doğada kullanılan çeşitli bileşiklerin yapısını izole etme, karakterize etme ve sentezleme konusundaki çalışmaları, ilaçlar, zirai kimyasallar ve diğer hayal edilmemiş kullanımlar gibi pratik uygulamalar için maddelerin gelişimi için yol gösterdi. Canlıların iletişim kurmaları, hayatta kalmaları ve gelişmeleri için kullandıkları doğal kimyasalların potansiyel taşıdığını ve dokunulmayı beklediklerini göstermeye devam etmiştir.

Meinwald, kariyerine “geleneksel organik kimyager” olarak başladı, ancak Eisner ile “ortak kimya” yapmaya devam etti. Meinwald, biyoloji, fizik veya diğer alanlarda kimya dışında bilimsel ortaklıklar yapmıştır.

“Benim ödülüm, büyük oranda işbirliği üzerine inşa edilmiş bir kariyeri temsil ediyor” demiştir.

Bilim adamı olmanın yanı sıra bir müzisyen olan Meinwald üflemeli çalgılara ilgi duyuyordu. 1989 yılında İsveçli meslektaşları ve Eisner ile birlikte İsveç’teki Uluslararası Kimyasal Ekoloji Derneği’nin yıllık toplantısında 18. yüzyıl oda müziği konserini verdi. Nagoya’daki Nakanishi ödül töreninde Meinwald, Japon kimyager Eiichi Nakamura ile birlikte Mozart flüt düetleri yaptı. 

Ödüller

 • Nakanishi Ödülü , Amerikan Kimya Derneği (2014)
 • Benjamin Franklin Madalyası (2013)
 • Ulusal Bilim Madalyası (2012)
 • Grand Prix la Maison de la Chimie (2008)
 • Grand Prix de la Fondation de la Maison de la Chimie, Paris, Fransa (2006)
 • Organik Kimyada Roger Adams Ödülü, American Chemical Society (2005)
 • Kimyasal Öncü Ödülü, Amerikan Kimyacılar Enstitüsü (1997)
 • Uluslararası Kimyasal Ekoloji Topluluğu Gümüş Madalyası (1991)
 • Tyler Çevre Başarı Ödülü (1990)
 • AC Cope Scholar Ödülü, American Chemical Society (1989)
 • Fellow, Fen Amerikan Akademisi (1970)
 • Ulusal Bilimler Akademisi (1969)
665 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!