John William Draper

John William Draper

ABD’li bilim insanı John William Draper, 5 Mayıs 1811 yılında dünyaya geldi. Aynı zamanda filozof ,hekim,tarihçi,kimyager ve fotoğrafçı olan Draper, New York Üniversitesi’nin kurucularındandır. 1876-1877 yılları arasında Amerikan Kimya Topluluğu’nun ilk başkanı olarak görev almıştır.4 Ocak 1882 tarihinde vefat etti.

Draper, Wesleyan Metodoloji Okulu’nde eğitimine başladı ama bir süre sonra özel dersler almaya karar verdi. Bu süreç onun fiziksel bilimler alanında hızlı ilerlemesini sağladı.Sonrasında Londra Üniversitesi’nde eğitim hayatına devam etti.1833 yılında Birleşik Devletlere geldi ve üç yıl sonra Pennsylvania Üniversitesi’nden tıp doktoru ( Md- medicine Doctor) derecesiyle mezun oldu.1839 yılında New York Üniversitesi’nde kimya başkanı seçildi.

Draper’in , bilim dünyasına katkısı oldukça fazladır. Spektrum analizinin temelinde yatan bazı faktörleri keşfetti. Aynı zamanada fotoğraf sanatında ilk başarılı deneycilerden biriydi. Radyant enerji ve diğer bilimsel bulgular üzerine birçok araştırma yaptı.1840 yılında ayın çeşitli özelliklerini gösteren ilk ay fotoğrafını çekmiştir.1858 yılında oldukça değerli ve yaygın olarak kullanılan ‘ İnsan Fizyolojisi (Human Physiology) ’ kitabı üzerine bir tez yayınladı.  Draper’in edebiyat alanında da eserleri mevcuttur. ‘Avrupa Entelektüel Gelişmesinin Tarihi’(1863), ‘Amerikan İç Savaşı Tarihi’ (1867-1870) ve ‘Din-Bilim Çatışmasının Tarihi’ bunlardan bazılarıdır. Bu üç çalışmadan en muktediri ‘Avrupa Entelektüel Gelişmesinin Tarihi’ dir ve Lecky ve Buckle’ın eserleri yanında uygarlık tarihine bir katkı olarak yer alır.İç Savaş Tarihi, anlatılan olayların kalıcı tarihsel değere sahip olmasından çok geçmeden yazıldı.Din-Bilim Çatışmasının Tarihi , bilim insanının bakış açısından uzun süreli tartışmaların sonucunda ortaya çıkmıştır.Draper kuşağının bilimsel düşüncesine ayrı bir iz ve ülkesinin edebiyatına belirgin ve değerli bir katkı sağlamıştır.

451 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!