Yüzen LNG terminalinde esaslar belirlendi

yuzen-lng-terminalinde-esaslar-belirlendi

Terminalin yıllık maksimum gazlaştırma kapasitesi 5 milyar 14 milyon 750 metreküp, depolama kapasitesi ise 142 bin 862 metreküp olacak.

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumunca (EPDK), Etki Liman İşletmeleri Doğalgaz İthalat ve Ticaret AŞ tarafından yapımı sürdürülen yüzen sıvılaştırılmış doğalgaz (LNG) terminalinin temel kullanım usul ve esasları belirlendi.

EPDK’nın, İzmir’in Aliağa ilçesinde bulunan terminale ilişkin teknik ve işletme konularının düzenlenmesine yönelik kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı.

Buna göre, terminalin gazlaştırma kapasitesi sistemin eş güdümlü ve güvenli bir şekilde işletilmesine yardımcı olacak. Terminal, sistem elverişli olduğu takdirde tarafsız ve eşit taraflar arasında ayrım yapılmaması ilkesi doğrultusunda hizmet sunacak.

Terminalde ekonomik, verimli ve güvenli işletmecilik yapılarak, limana yanaşan gemilerden LNG’nin boşaltım ve depolanmasıyla LNG’nin gazlaştırılması ve iletim şebekesine gönderilmesi temin edilecek.

Terminalin yıllık maksimum gazlaştırma kapasitesi 5 milyar 14 milyon 750 metreküp, depolama kapasitesi de 142 bin 862 metreküp olacak.

Terminalden hizmet almak için yazılı başvuru yapılacak. Başvuruda bulunacakların, ithalat, toptan satış veya ihracat lisansı sahibi olmaları gerekecek. Hizmet sözleşmeleri en fazla on yıl süreli olacak.

Kaynak : dunya.com

315 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!