Kakaoda Bulunan Flavanoller Mental Strese Bağlı Gelişen Kardiyovasküler Rahatsızlıklara Karşı Koruyucu

 

Stres günümüzde toplumda oldukça yaygındır ve hem psikolojik hem de fiziksel sağlıkla yakından ilişkilidir. Örnek verecek olursak tek bir stres epizodunun akut kardiyovasküler rahatsızlıkların riskini artırdığı gözlemlenmiştir. Ayrıca, stresin kardiyovasküler aktiviteyi bozduğu ve bu tür yanıtların stresle indüklenen kardiyovasküler rahatsızlıklara katkıda bulunabildiği oldukça iyi anlaşılmıştır.

 

Aslında bu laboratuvara dayalı stres deneylerinde; mental stres kaynaklı iskeminin, mental stres sırasında periferal vasküler yanıtlarla birlikte geçici miyokardiyal iskemini uyardığı gözlemlenmiştir. Bir grup bitki kökenli polifenolik bileşik olan flavanoller, insanlarda endotel fonksiyonu ve kan basıncını iyileştirmektedir ancak stres sırasında gösterdikleri etki tam olarak bilinmemektedir.

 

Birmingham Üniversitesi Spor, Egzersiz ve Rehabilitasyon Bilimleri Fakültesi’nden Dr. Catarina Rendeiro, “Flavanoller çok sayıda meyve ve sebzede yaygın bir yayılım göstermektedir.

Stresin yoğunlaştığı akut vasküler hassasiyet dönemlerinde bu bileşiklerin bilinen kardiyovasküler faydalarından yararlanarak, stresli dönemlerde kişinin beslenme seçimleriyle bu dönemi en iyi şekilde atlatması konusunda gelişmiş bir rehberlik hizmeti sunabiliriz.”Diyor.

 

Dr. Rendeiro ve meslektaşları, akut kakao kaynaklı flavanol alımının stres kaynaklı vasküler fonksiyon üzerindeki olumsuzlukların etkilerini incelemek için randomize ve plasebo kontrollü, çift yönlü bir deney yaptılar. Deneyde, bir grup sağlıklı erkek, 8 dakikalık bir mental stres uygulamasına(testine) girmeden 90 dakika önce yüksek flavanol içeren kakaolu bir içecek içti.

 

Araştırmacılar, stres uygulamasından önce ve stres sırasında ön kol kan akışını ve kardiyovasküler aktiviteyi ölçtüler. Bu ölçümlerde hem stres öncesi hem de stres sonrası 90 dakikada kan damarlarının işleyişi değerlendirildi. Elde edilen sonuçlara göre katılımcıların yüksek flavanol içeren kakaolu içeceği içtiklerinde kan damarı işlevlerinin daha az bozulduğu gözlemlendi. Ayrıca flavanollerin stres sırasında kan akışını da iyileştirdiği bulundu.

 

Dr. Rendeiro, “Flavanol bakımından zengin kakaolu içecek tüketiminin, mental stresi takiben endotel fonksiyonundaki geçici bozuklukları azaltmak ve ayrıca stresli dönemlerde kan akışını iyileştirmek için etkili bir tüketim stratejisi olabileceğini bulduk. Bulgularımız, günlük belli dozlarda flavanol bakımından zengin çeşitli yiyeceklerin (elma, kara üzüm, böğürtlen, kiraz, ahududu, armut, bakliyat, yeşil çay ve işlenmemiş kakao) tüketilerek bu sonuçların elde edilebileceği gözlemlendiği için, bu tür besinlerin günlük tüketimi oldukça önemlidir. Bu bileşiklerin, mental stresin etkilerine karşı daha savunmasız olan bireylerin vasküler sistemini korumaya yönelik alınabilecek önlemler açısından çok önemli olduğu çıkarımında da bulunabiliriz.”Diyor.

 

Kaynak: sci-news.com

449 Kez Okundu

Nurevşan Gündoğdu

22 Ağustos 1998 Kütahya Emet doğumluyum. İlk, orta ve lise eğitimlerimi Niğde'de bitirdim. 2016 yılında Marmara Üniversitesi Biyoloji bölümüne başladım ve şuan son sınıf öğrencisiyim. Aynı zamanda ISWA Young Professionals Group ve ÜNİHAK üyesiyim. 2019 Şubat ayında bilimdeki gelişmeleri siz kıymetli okuyucularımızla paylaşmak için İnovatif Kimya ailesine katıldım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!