Kırtasiye malzemelerine dikkat

kirtasiye-malzemelerine-dikkat

Prof. Dr. Hamdi Temel, velileri kokulu silgi, boya kalemleri ya da oyun hamurları gibi kimyasal içeren kırtasiye malzemeleri konusunda uyardı.

Kokulu silgilerin anaokulu öğrencilerinde bağımlılık yaptığını söyleyen Dicle Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Uygulama ve Araştırma Merkezi (DÜBTAM) Müdürü Prof. Dr. Hamdi Temel, öğrencilerin ders çalıştıktan sonra mutlaka ellerini yıkamaları gerektiğini vurguladı.

Prof. Dr. Hamdi Temel, kırtasiye malzemelerinde kimyasal maddeler olduğunu belirterek veli ve öğretmenleri uyardı.

Dicle Üniversitesi’nin yaptığı araştırma, kırtasiye malzemelerindeki tehlikeyi bir kez daha gözler önüne serdi. Araştırmaya ilişkin açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Hamdi Temel, kırtasiye malzemelerindeki kimyasallara dikkat çekti.

Anaokulu öğrencilerinin 4-5 yaşlarında okula başladıklarını belirten Temel, hemen oyun hamurları, sulu boya ve plastik olan diğer ürünlerle tanıştıklarını kaydetti.

Öğrencilerin yaşlarının küçük olması nedeniyle bu tür kırtasiye ürünlerini ellerine aldıklarında tenveya ağız yoluyla kimyasalların vücutlarına geçtiğine işaret eden Temel, “Oyun hamurlarında ftalat dediğimiz yumuşatıcı kimyasallar, renklendirici azoboyarlar ve pigmentler ile ağır metaller vardır. Bunlar çok fazla kimyasal içermektedir. Çocuklar oynayıp, değişik şekiller yaptıktan sonra ellerini yıkamadan ağız yolu ya da deriden içeriye geçer. Küçük yaşta bunlar eser oranında kimyasallar alınmaya başlanmaktadır. Vücuda çok büyük deformasyon yaptığını görüyoruz. Bu noktada bunlara çok dikkat edilmesi gerekiyor. Türkiye’deki tüm anaokullarında lavabo bulundurulmalı, sabunlar mevcut tutulmalıdır. Bu konuda anaokulu öğretmenlerine büyük bir görev düşüyor” diye konuştu.

Çocuğunuza kokulu silgi almayın

Velilere, kokulu silgi ve kimyasal barındıran malzemeler almamalarını tavsiye eden Temel, “Koku burun ile temas edildiğinde çözüler kullanılır. Bu kullanılan çözüler de çok büyük zararlar verir. Tavsiyemiz kokulu silgiler başta olmak üzere birçok malzemeyi almamaları. Çocuk her gün bunu kokluyor ve o kokuya bağımlı oluyor” dedi.

Çeşitli hastalıklara neden oluyor

Makas ya da kalem açacaklarının kaplamalarında da kimyasal nikeller kullanıldığını dile getiren Prof. Dr. Temel, şu açıklamada bulundu:

“Muhakkak Türk Standartları Enstitüsü (TSE) veya Avrupa standartlarına uygun olan ürünler tercih edilmelidir. Albenili dediğimiz çok şeylere merak sarmasınlar. Bunların arasında boya türevleri defterler ve kitaplarda yer alıyor. Elinizi sürttüğünüzde derinize boyaların yapıştığını görürsünüz. Bunlar bir süre sonra deriye işleyecektir. Bu durum da vücutta değişik hastalıklara sebebiyet vermektedir. Çocuklarımız muhakkak bunlara dikkat etmelidir. Ders çalıştıktan sonra ellerini sabunla yıkamalıdır. Boya kalemlerini ağızlarına götürmemeleri konusunda veliler uyarmalıdır. Bu boyaların zehirli olduğunu belirtiyoruz.”

Eşofman alırken de dikkat

Eşofmanların üzerindeki kalay minerallerine de değinen Temel, “Bunlar da büyük ciddi zararlara neden olabilir. Alışveriş yaparken muhakkak kaliteli veya markalı ürünler tercih edilmelidir. Çocukların ileride sağlıkları zarar görmesin” ifadelerini kullandı.

Kaynak : internetajans.com

588 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!