Koronavirüs için Teşhis Aracı Önemli Bir Adım Attı

Koronavirüs için Geliştirilen Teşhis Aracı Önemli Bir Adım Attı

Warwick Üniversitesi’ndeki bilim insanları şeker kullanarak COVID-19’u tespit eden potansiyel bir teşhis aracının proteinler ile birlikte bir virüsle de çalışmasının ve bunu gelecekte uygun bir test haline getirebilmenin önemli bir adım olduğunu gösterdi.

Koronavirüs testi şu anda merkezi tesislerde eküvyon çubuklarının toplanmasını ve dağıtılmasını gerektiriyor ve sonuçlar ertesi gün alınıyor. Warwick Üniversitesi ve ortağı Iceni Diagnostics tarafından geliştirilen yeni bir teşhis aracı, basit bir imha cihazını kullanan tesislere ihtiyaç duyulmadan koronavirüsün yerinde tespitine imkan tanıyabilir.

Araştırmacılar, bu yılın başında yayımlanan bir makalede tekniklerini ayrıntılı olarak açıkladı. Ancak, şu anda Warwick Üniversitesi, Manchester Üniversitesi ve Norwich merkezli Iceni Diagnostics araştırmacıları tarafından ACS Central Science dergisinde yayınlanan bir makalede ek sonuçlar sunuldu. Yeni teşhis aracı evde yapılan gebelik testine çok benzer bir araç kullanarak virüsü tespit etmek için glikanları (şekerler) kullanmaktadır.

Özellikle sağlık çalışanlarının taranması veya ulaşım, eğitim ve üretim merkezlerinin yeniden faaliyete geçebilmesi için hızlı sonuçlar veren yeni teşhis araçlarına ihtiyaç var.

Prensiplerinin tanısal kanıtı ilk çalışmalarda gösterildi, ancak ortaklık, konseptlerinin ilerletilebilmesi için yatırım ve bağış arayışında.

Warwick Üniversitesi Kimya Bölümü ve Warwick Üniversitesi Tıp Fakültesi ortak bir atama yapan Profesör Matthew Gibson şu yorumu yapıyor:

“Ekibimiz artık bu tespit tekniğinin SARS-COV-2’yi taklit eden daha güvenilir bir alternatif olan “yalancı virüs” ile çalışabildiğini gösterdi. Ayrıca bu, teşhis formatının yüzeylerinde sadece izole proteinleri değil, gerçek virüsleri de tespit edebileceğini gösterdi.”

“Ek sonuçlar, sistemde daha fazla ayar yapmamıza, tespit sınırlarını nasıl optimize edebileceğimiz konusunda ve bir numunenin cihaza tam olarak nasıl sunulması gerektiği hakkında daha fazla bilgi edinmemizi sağladı. Bir sonraki aşamamız hastalardan elde edilen numunelerle cihazın ne kadar hassas olduğunu anlamak ve mevcut teşhis araçlarıyla nasıl kullanılabileceğini araştırmaktır.”

“Hem sağlık hizmetlerinin hem de toplumun normale dönmesini sağlamak için virüsün hızlı bir şekilde tespit edilmesi oldukça önemlidir. Doktora öğrencilerinin ortaklarımızla birlikte geliştirilen teknolojimiz, koronavirüse özgü kısmı tespit edebilmek için glikoz tabanlı nano malzemeleri kullanır. Bu teknoloji oldukça basittir ve geliştirilen kit kağıttan üretildiği için maliyeti de düşüktür.”

Iceni Diagnostics’in kurucu ortağı ve CEO’su Profesör Robert Field, “Warwick’teki muhteşem yeteneklerle birlikte çalışmak harika. Uzmanlığımızı birleştirmek bu projeyi ilk klinik değerlendirme de dahil olmak üzere ilerletmemizi sağladı. Biz, Warwick ile olan ilişkimizi karbonhidrat ve glikopolimerlere bağlı diğer bulaşıcı hastalıkların teşhisi için de genişletmeyi dört gözle bekliyoruz” dedi.

Teknolojinin ticari bir hale getirilmesi için Profesör Gibson ile birlikte çalışan Warwick Innovations’tan Dr. James Lapworth, “COVID-19 enfeksiyonları için teşhis testi kapasitesini artırmak amacıyla acil ve küresel bir ihtiyaç var. Bu yeni yaklaşım, potansiyel olarak önemli faydalar sunuyor çünkü sonuca çok hızlı bir şekilde ulaşmanızı sağlıyor ve uzman laboratuvar ekipmanları ile uzmanlık eğitimi gerektirmiyor. Bu sayede, kişiler enfekte olup olmadıklarını kolaylıkla tespit edecek ve izolasyon gibi uygun önlemleri kendi kendilerine alabilecek” dedi.

Kaynak: phys.org

393 Kez Okundu

Simge Kostik

İzmir Yüksek Teknolojisi Enstitüsü, Kimya Mühendisliği Bölümü yüksek lisans öğrencisiyim. Çalışma alanımı yakıt teknolojisi ve enerji sektörleri oluştursa da kimyanın her alanıyla ilgili araştırma yapmaya ve kendimi geliştirmeye açığım. Bir konuda her şeyi bilmek yerine her konudan bir şey bilmeyi ve öğrenirken öğretmeyi amaç edindim, bu amaç sayesinde de 2017 yılında İnovatif Kimya Dergisi'nde çeviri yapmaya başladım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!