Kozmetik Ürünü Kör Ediyordu

Kanada’nın Victoria eyaletinde yaşanan bir olay kozmetik ürünlerinin ne kadar tehlikeli olabileceği gerçeğini bir kez daha ortaya çıkardı. Victoria eyaletinde yaşayan Tylah Durie adlı 16 yaşında bir genç kız kullandığı kozmetik ürününe tepki verince gözlerinden oluyordu.

Kaşlarında kullandığı bir boya nedeniyle gözlerinde yaralar oluşan ve kızaran genç kız neredeyse gözlerini kaybediyordu. Genç kızın ilgili ürünü reklamlarda görüp ilk kez kullandığı belirtilirken ilgili ürünle ilgili soruşturma yapılmasına karar verildi.

Reaksiyonlar vücudun sürekli ortaya koyabileceği bir durum olması nedeniyle özellikle göz bölgesinde kullanılan ürünlere çok dikkat edilmesi gerektiği belirtilirken, özellik Türkiye’de de merdiven altı üretim olduğu ifade edilen bazı markaların kullanılmasının çok tehlikeli olabileceği gerçeği bir kez daha ortaya çıktı.

Özellikle gözlerde ortaya çıkan rahatsızlıkların eğer ilerlerse görme kaybı gibi sorunlara yol açması muhtemelen olduğundan dolayı göz ve yakın bölgelerde kullanılan boya ürünlerinin özellikle testerlar ile kullanılmadan genel uygulama yapılmaması konusunda tavsiyeler verilmeye devam ediliyor. İlgili olay sonrası genç kızın bir süre makyaj yapmayacağı ve cildini ilaçlar ile korumaya çalışacağı belirtildi.

Kaynak : okuyoruz.com

Okumanızı Öneriyoruz

Ayçiçek Yağı Kutuplarda Korozyonu Önlemeye Yardımcı Oluyor

Rusya’da Kazan Federal Üniversitesi (KFU) araştırmacıları tarafından yapılan yeni bir çalışmaya göre, ayçiçek yağı kutuplardaki …