Sikorsky’lere Kara Kutu Roketlere Türk Yakıtı

sikorsky-lere-kara-kutu-roketlere-turk-yakiti

Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, roket yakıtı geliştirildiğini açıkladı. Yılmaz, Sikorsky marka helikopterlere de kara kutu takılacağını söyledi.

Yılmaz, 2014 Eylül ayı itibariyle Yeni Nesil Kompozit Roket Yakıtı Bilelşenleri-Azido Polimer Geliştirilmesi Projesi’nin ‘Sistem İsterleri Analizi’ aşamasını tamamlamış olup, sentez çalışmaları aşamasında olduğunu belirterek “Proje kapsamında teminat mektubu karşılığı bugüne kadar yapılan harcamaların miktarı 1 milyon 33 bin dolar” dedi. Yılmaz, Sikorsky helikopterlere de kara kutu montajı yapılmaya başladığını da belirterek şu bilgileri verdi: “Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde bulunan S-70 helikopterinin ilk tedarik konfigürasyonunda uçuş verileri ve kokpit konuşmaları kaydeden cihaz bulunmamakla birlikte halen devam eden modernizasyon projesi kapsamında kokpit konuşmalarını kaydeden cihaz montajı yapılmaktadır.”

Personele Eğitim Veriliyor

Bakan Yılmaz “Özel Kuvvetler’de mevcut 4 adet yarasa tipi Sikorsky helikopterinde uçuş verilerini ve kokpit konuşmalarını kaydeden sistem bulunurken, diğer Sikorsky tipi helikopterlerde ise sadece bazı uçuş verilerini yatış, dalış, yunuslama hareketi bilgileri kaydeden sistem bulunmaktadır” dedi. Yılmaz, kazaların önlenmesi amacıyla bir dizi önlem alındığını, bunların arasında personel eğitimi de bulunduğunu söyledi.

Kaynak : vuslathaber.com

51 Kez Okundu

Yazar Hakkında

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

Kopyalamak Yasaktır!