Laboratuvardaki Et

Hayvan öldürmeden üretilen sulu bir sığır burgerinin ısırdığını hayal edin. Bir laboratuvarda kültür hücrelerinden yetiştirilen et, bu vizyonu gerçeğe dönüştürüyor. Bir çok başlangıçta laboratuvarda yetiştirilmiş sığır eti, domuz eti, kümes hayvanları ve deniz ürünleri

Yaygın olarak kabul edilirse, temiz et olarak da adlandırılan laboratuarda yetiştirilen et, yiyecek için yetiştirilen hayvanların zalimce, etik dışı muamelesinin çoğunu ortadan kaldırabilir. Et üretiminin önemli çevresel maliyetlerini de azaltabilir; doğumdan itibaren bütün bir organizmaya değil, yalnızca kültür hücreleri üretmek ve sürdürmek için kaynaklara ihtiyaç duyulacaktır.

Et ilk önce bir hayvandan bir kas numunesi alınarak yapılır. Teknisyenler dokudan kök hücreleri toplar, çoğaltır ve kas dokusu oluşturmak için toplanan ilkel liflere farklılaşmalarını sağlar. Mosa Meat, bir inekten alınan bir doku örneğinin, 80.000 çeyrek vuruş yapmak için yeterli kas dokusu verebileceğini söylüyor.Önümüzdeki birkaç yıl içinde satış için ürün olmasını beklediklerini söylüyor. Ancak temiz et, ticari olarak uygulanabilir olması durumunda bir takım engellerin üstesinden gelmek zorunda kalacak.Bunlar maliyet ve tat. 2013 yılında, laboratuarda yetiştirilen etten yapılan bir burgerin gazetecilere sunulduğu durumda, köftenin üretimi 300.000 dolardan fazlaydı ve aşırı kuru (az yağlı). Giderler o zamandan beri düştü. Memphis Meats, bu yıl kıymalarının çeyrek kiloluğunun 600 $ ‘a mal olduğunu bildirdi. Bu eğilim göz önüne alındığında, temiz et birkaç yıl içinde geleneksel etle rekabet edebilir. Dokuya ve dikkatlice diğer bileşenlerle takviyeye özen gösterilmesi, tat alma endişelerini giderebilir. Piyasa onayını almak için temiz etin yemenin güvenli olduğu kanıtlanmalıdır. Laboratuarda üretilen etin sağlık açısından bir tehlike oluşturacağını düşünmek için hiçbir neden olmamasına rağmen, FDA sadece şimdi nasıl düzenlenmesi gerektiğini düşünmeye başlıyor. Bu arada, geleneksel et üreticileri, laboratuarda üretilen ürünlerin hiç et olmadığını ve bu şekilde etiketlenmemeleri gerektiğini savunarak geri adım atıyorlar ve yapılan araştırmalar, halkın laboratuardan et yemeye yalnızca ılık bir ilgi duyduğunu gösteriyor. Bu zorluklara rağmen, temiz et şirketleri öne çıkıyor. Uygun fiyatlı otantik tatlandırıcı ürünler yaratmayı başarabilirlerse, temiz et günlük beslenme alışkanlıklarımızı daha etik ve çevresel olarak sürdürülebilir hale getirebilir.

Kaynak : scientificamerican.com

Author

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.