Lösin- Histidin(LH) Dipeptit Zihinsel Hastalıkları İyileştirebilir

Lösin- Histidin(LH) Dipeptit Zihinsel Hastalıkları İyileştirebilir

Tıp fakültesi mezunu profesör ; Tomoyuki Furuyashiki ve ortağı Shiho Kitaoka, Kirin Şirketi’nden araştırmacı Yasuhisa Ano ile işbirliğinde bulunarak dipeptit lösin-histidinin mikroglial aktivasyonu ve depresyonla ilişkili duygusal rahatsızlıkları baskıladığına ilişkin keşifler yaptı.  LH dipeptit, küflü peynir ve natto ( fermente edilmiş soya fasülyesi ) gibi fermente yiyeceklerde bulunur. LH dipeptit bakımından zengin gıdalar zihinsel sağlığı korumak için güvenli ve önleyici bir yöntem olabilir.

Bu araştırma sonuçları ilk olarak 9 Eylül 2019 tarihinde çevrimiçi akademik dergi olan Nutrients’te rapor edildi.

Depresyon en yaygın olan zihinsel hastalıklardan bir tanesidir ve sayısız hasta mevcut olan psikolojik ya da farmakolojik tedavilere yanıt vermediğinden dolayı tedavisi zordur. Sonuç olarak , günlük yaşamda depresyonun engellemesine yönelik olası yöntemler , besinsel yaklaşımlar  artan bir ilgi kazanmaktadır.

Son çalışmalar mikroglianın depresyonda rol oynadığını göstermiştir. Mikroglia ; çoğunlukla  merkezi sinir sistemindeki   atık ürünlerinin uzaklaştırılmasından sorumlu  bulunan bağışıklık hücreleridir . Bununla birlikte , mikroglialar aktif olduklarında  beyinde iltihaba neden olabilir. Birçok bulgu ; depresyonla beyindeki iltihabın bağlantılı olduğunu ortaya attı ve anti- inflamatuvar ilaçların muayene esnasında depresyon semptomlarını ilerlettiğini  gösterdi. Ayrıca fermente ürünler tüketmenin azalmış depresyon semptomlarıyla ilişkili olduğu bildirildi. Bununla birlikte mikroglia aktivasyonunu ve depresyonu baskılayan besinsel bileşikler iyi anlaşılamamıştır.

Bu çalışmada , mikroglia aktivasyonunu etkileyen 336 dipeptit değerlendirilmiştir ve LH dipeptitin anti-inflamatuvar ajan olarak potansiyeli olduğu keşfedilmiştir. LH dipeptit mikrogliadan salgılanan inflamatuvar sitokinleri (TNF- α gibi enflamasyonu geliştiren hücrelerden salgılanan sinyal hücreleri)  inhibe etmiştir. LH dipeptidinin beyin iltihabı ve duygusal rahatsızlıklar üzerindeki etkisini değerlendirmek için farelerde daha ileri çalışmalar yapılmıştır.

Vücutta LH dipeptidin hareketlerinin izlenebilmesi için dipeptit radyoaktif izotoplarla etiketlenip ağızdan uygulandıktan sonra beyine doğru giderek bu durumun teyit edilmesi sağlanmıştır. Beyin iltihabı üzerine LH dipeptitin etkilerini analiz etmek için  farelere beyindeki hipokampüs ve frontal korteksin içinde olan sitokin TNF-α  ve IL-1β ’yı arttıran LPS (iltihabı ortaya çıkarmak için uygulanan bir bakteriyel bileşik ) enjekte edilmiştir. LH dipeptit ile tekrarlanan ağız uygulaması beyindeki sitokin miktarlarını azaltmıştır. Bu sonuçlar LH dipeptitin beyin iltihabını baskıladığını göstermektedir.

Araştırmacılar bu duruma bağlı olarak  LH dipeptitin depresyonla ilişkili duygusal rahatsızlıklara etkilerini inceledi. İlk olarak , bireysel fareler kuyruklarından asılma testine (TST) maruz kaldı ,  kuyrukları tarafından bir kutuda 6 dakika boyunca asılı kaldılar. Hareketsiz fareler bu zaman diliminde ölçüldü , bu davranışlar depresyon belirtisiydi. LPS muamelesi; beyin iltihabını ve testteki uzatılan hareketsizlik zamanını uyardı. Bununla birlikte LH dipeptitin ağızdan uygulanmasının tekrarlanması LPS’nin depresif yanlısı etkilerini engellediğini gösterdi.

İkinci olarak , fareler tekrarlanan sosyal yenilgi stresiyle yüzleştirildi (R-SDS). Bu test farelerin her birini agresif bir fareyle günde 10 dakika boyunca bir kafese koyulmasını içerir. R-SDS’den sonra LH dipeptit ile işlem görmüş mağlup fareler daha az sosyallikten uzak durduklarını gösterdi. Ayrıca fareler Yükseltilmiş Artı  Labirent (Elevated Plus Maze Test *) testinde; labirentin açık kollarında daha çok zaman harcadılar böylece  daha az anksiyete gösterdiler. Bu sonuçlar; ağızdan alınan LH dipeptitin depresyon bağlantılı duygusal rahatsızlıkları engellediğini ortaya çıkarmıştır.

Genel olarak , bu araştırmadaki bulgular, farelerde LH dipeptitin ağızdan alımının tekrar edilmesi ; mikroglia aktivasyonunu baskıladığını ve  depresyonla ilişkili duygusal rahatsızlıkları azalttığını göstermiştir. Bu sonuçların insanlarda da benzerine neden olduğu umut edilmiştir. Araştırmacılar , LH dipeptit içeriği zengin yiyecekler tüketmenin güvenli ve zihinsel sağlığı korumak için iyi bir yöntem olduğunu ileri sürmüşlerdir.

*Elevated Plus Maze ; artı şeklinde olup iki açık ve iki kapalı kol içeren bir aparattır. Kemirgenler  kaygılı olduğu durumlarda açık aralıklara karşı isteksizdir ve kapalı kollarda daha çok zaman harcaması muhtemeldir.

Kaynak : sciencedaily.com

232 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!