Anasayfa / Kimya Haberleri / Çevre Haberleri / Mantarlardan ve Plastik Şişelerden Vegan Ayakkabı Üretildi!

Mantarlardan ve Plastik Şişelerden Vegan Ayakkabı Üretildi!

mantarlardan ve plastik siselerden vegan ayakkabi uretildi - Mantarlardan ve Plastik Şişelerden Vegan Ayakkabı Üretildi!

Mantarları binlerce yıldır yemek yaparken kullandığımız bir mutfak malzemesi olarak biliriz. Mantarlar sanılanın aksine sadece tabaklarda güzel durmakla ve yemeklere değişik bi tat vermekle kalmaz, artık hayvan bazlı deri ürünlerinin yerine geçmeye başladılar. Münih merkezli olan bir spor ayakkabısı markası nat-2, mantar bazlı deriden aksesuarlar  üreten ve bitki bazlı mantar deri ve geri dönüştürülmüş plastik su şişeleri ile üretilen spor ayakkabılarını üreten Zvnder ile işbirliği içerisine girdi.

Sürdürülebilir spor ayakkabılar, mantar deriden, eko-pamuklu havludan, geri dönüştürülmüş plastik şişelerden yapılmış mikrofiber süet, doğal mantar (ayakkabının iç tabanı) ve doğal kauçuktan (ayakkabının dış yüzeyi) yapılmıştır.

Deri benzeri malzeme, bağlayıcı süngerin Trama’sından yaratıldı. Fomes Fomentarius yani daha çok bilinen adıyla yumuşak sünger (tinder sponge) ölü veya zayıf ağaç ve kayın ağaçlarının üzerinde büyüyen bir parazittir.

Designboom’a göre, üreticiler bu mantarın üst deri tabakasını el ile toplayıp ayırırlar, daha sonra bir yıl boyunca test ederler, iki yıl süren bir tekstil üretim sürecine el ile çalışırlar. Bu üretilen ayakkabı sadece organik, vegan ve kimyasal içermemekle kalmaz, aynı zamanda antiseptik ve anti-bakteriyel özellikleri vardır.

Geleneksel deri üretimi sadece hayvanlara karşı acımasız değil, aynı zamanda kesilen hayvanlardan elde edilen bir ürün olduğu için, ayrıca bu derinin üzerine uygulanan kimyasal işlemler de çevreye çok zararlıdır. Bu nedenle, birçok şirket deri için yenilikçi alternatifler yaratıyor. Mesela Mycoworks, mantarları kullanarak bitkisel bazlı deri üretiyor ve Micronesia’daki Kosrae’den bir girişim olan Green Banana Paper  muzdan yapılmış yeni bir bitkisel bazlı deri yarattı. Şarap yapımında çıkan atığın yani küspeyi, hayvansal tabanlı deriye bir başka alternatif olarak da gösterebiliriz. Bu da sizei tatmin etmediyse şöyle söyleyelim; Amerikan menşeili bir ​​şirket olan Modern Meadow, moda yaratılırken hayvanların acı çekmesine gerek olmadığını kanıtladı, laboratuarda yetiştirilen bitkisel bazlı bir deriyi başarıyla yarattı!

Nat-2 mantar deri spor ayakkabılar için listelenen bir fiyat olmamakla birlikte, yenilikçi ayakkabı serisinin moda endüstrisi için bir standart oluşturmasına yardımcı olmasını umuyoruz.

Artık  bitkisel bazlı ve hayvanlara  eziyet etmeden üretilebilen onca ürünle ve her geçen gün geliştirilen metodlarla beraber hayvanlara yapılan zulümün ve işkencenin gelecekte giderek azalmasını ve bitmesini umuyoruz. Gördüğünüz gibi en basitinden giydiğiniz ayakkabıları üretmek için bir hayvan ölmek zorunda değil. Artık bir alternatifiniz var. Henüz daha tamamen bu sorun aşılabilmiş değil ama yine de gün geçtikçe  daha çok insan bilinçleniyor, ve daha çok üretici bu konuda artan talepleri karşılamak için cruelty free * çatısı altına giriyor.

*zulümsüz

Kaynak : onegreenplanet.org

Yorumlar

Okumanızı Öneriyoruz

bu robotlar nasil yapilir diyagramlarini takip edebiliyor 310x165 - Bu Robotlar Nasıl Yapılır Diyagramlarını Takip Edebiliyor

Bu Robotlar Nasıl Yapılır Diyagramlarını Takip Edebiliyor

Fotoğraf : ADIM ADIM: Yeni bir robot işletim sistemi, robotların görsel bazlı talimatları algılayarak (görseldeki robota …

Bir cevap yazın