Thomas Martin Lowry

Thomas Martin Lowry

26 Ekim 1874 yılında İngilere’de doğan Lowry, ilgi alanlarının başında Organik Kimya gelmektedir ve Henry Armstrong’un asistanlığını yapmıştır. Aynı zamanda sulu çözeltilerde iyonların doğasını incelemiştir.

Okul hayatı Kingswood School ve Central Technical Vollege’da geçti. O yıllarda kimyager olmak istediğini fark etti.

1869’dan 1913’e kadar Henry Armstrong’un asistanlığını yaptı ayrıca 1904’den 1913 yılları arasında ise Westminster kolejinde Kimya bölümünde öğretim görevlisi olarak görev aldı. Daha sonra 1913 yılında Guy’s Hospital Medical’ da kimya bölüm başkanlığına getirildi ve Londra Üniversitesi’nde Tıp Fakültesi’nde kimya alanında ilk profesör olarak görev aldı. 1920’den ölümüne kadar ise Cambridge Üniversitesi Fizikokimya Bölüm Başkanı olarak görev aldı.

1903 yılında Faraday Cemiyetinin kurulmasından bu yana aktif üyesi olan Lowry, 1938-1930 yılları arasında başkan olarak görev aldı.

Birinci Dünya savaşı sırasında Hendek Harp Komitesi, Kimyasal Savaş Komitesi ve Müttefik Komitesinde çalıştı.

1898 yılında ise nitro-d-kafuradaki optik rotasyonun zamanla değişimini kaydetti ve bu durumu olayı için  mutarotasyon terimini keşfetti. Bu çalışmanın sonucunda Bronsted-Lowry asit-baz teorisi olarak biline asit ve bazların protonik tanımı formülasyonunu keşfetti.

Hayatının geri kalanını ise Cambridge’de devam etti. 2 Kasım 1936 yılında Cambridge’de vefat etti.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: