Marie Maynard Daly

Marie Maynard Daly

Marie M. Daly 1921 yılında Corona, New York’ta doğdu. Ailesi bilime olan tutkusuna ilham kaynağı olmuş; üvey annesi kitaplara ve vefat etmiş babası ise kimyaya aşık olmasını sağlamıştır. Marie doğmadan önce babası Cornell Üniversitesi’ne kimya okumak için kayıt olmuştu fakat sonunda parasızlık yüzünden okulu bırakmıştı.

Marie’nin ailesi Afro-Amerikalıların üniversitede okumasının imkansız olduğu zamanları görseler de eğitim konusunda çok inatçılardı. Bu yüzden, Marie liseden mezun olduktan sonra evde yaşayıp para biriktirmeye başladı ve New York’taki kimya bölümünü okuyacağı Queens Üniversitesi’ne kayıt yaptırdı.

Marie M. Daly Amerika’nın ilk Kadın Kimya Doktoru unvanını alan Afro-Amerikan olarak bilinmektedir.

Geçmiş Yılları

Geleceğin kimyacılarından Marie M. Daly 16 Nisan 1921 yılında Quenns, New York’ta doğdu. Amerika’da kimya alanında doktorasını alan ilk Afro-Amerikan kadın olarak diğer kadınlara öncülük etti ve onun yenilik dolu fikri insan vücudunun nasıl çalıştığı konusuna açıklık getirdi.

Daly, eğitimin gücüne güçlü bir şekilde inan bir aileden gelmekteydi. Babası, Ivan C. Daly Batı Hint Adalarından genç bir erkek olarak göç etmiş biriydi ve kimya okumak için Cornell Üniversitesi’ne kayıt yaptırmıştı. Bununla birlikte parasızlık babasının eğitim yolunu kapatmıştı ve üniversiteden ayrılmak zorunda kalmıştı; New York şehrine dönerek posta memuru olarak çalışmaya başladı.

Daly’nin annesi, Helen D.C Washington’da büyümüştü ve okumayı seven bir aileden geliyordu. Helen uzun saatlerini kızına kitap okuyarak harcardı ve evlatlık olan Marie kitapları çok severdi özellikle bilim ve bilim insanları konulu kitapları.

Yüksek Öğrenim Yılları

Sadece kızların okuduğu New York şehrindeki Hunter Lisesi’nden mezun olduktan sonra, Flushing, New York’taki Queens Üniversitesi’ne katıldı ve para biriktirmek için evde kalmayı tercih etti.

1942 yılında yüksek bir derece ile mezun oldu ve üniversiteden mezun olması için gerekli paraya sahip olmaması gerçeğini ortadan kaldırmak için eski okulunda laboratuvar asistanı olarak çalıştı ve çok zor kazanılan bir burs aldı. Her ikisi de, New York Üniversitesi’nde kimya alanında yüksek lisans derecesi alma masraflarını karşılamada yardımcı oldu.

Daly eğitimini tamamlamada vakit kaybetmedi. Yüksek lisansını sadece bir yılda tamamladıktan sonra 1944 yılında Columbia Üniversitesi’ne doktora öğrenci olarak kayıt yaptırdı. İkinci Dünya Savaşı zirvedeydi ve işverenler, yurtdışına savaşmak için gönderilen erkeklerin bıraktığı işleri yapmak için kadın arıyorlardı. Buna ek olarak, Columbia Üniversitesi’nin kimya programı, Dr. Mary L. Cadwell’in öncülüğündeydi ve kariyeri boyunca kadın kimyacılara yol göstermek için yardımcı olan ünlü bir bilim insanıydı.

Doktorasını Alması

Columbia’da Daly, vücuttaki kimyasalların yiyeceklerin sindirilmesine nasıl yardımcı olduğunu laboratuvarda araştırdı. Doktorasını 1947 yılında Amerika’nın ilk kadın Afro-Amerikan kimyageri olduğunu bilmeden bitirdi. Daly, insan vücudunun karışık iç işleyişine hayranlık duyarak, 1948’de Amerikan Kanser Derneği’nden hibe aldı. Bu, Daly’ın proteinlerin vücutta nasıl oluşturulduğunu incelediği Rockefeller Tıp Enstitüsünde yedi yıllık bir araştırma programının başlangıcıydı.

Araştırmacı ve Aktivist

1955 yılında Daly Columbia’ya Dr. Quentin B. Deming ile birlikte kalp krizinin sebepleri üzerine daha yakından çalışmak üzere geri döndü. Daha sonra New York’taki Albert Einstein Tıp Fakültesi’nde yapılan çığır açan araştırmaları sonucunda, yüksek kolesterol ve tıkanmış arterler arasındaki ilişkiyi ortaya koydu. Bu çalışma, yiyeceklerin ve diyetin kalp sağlığını ve dolaşım sistemini nasıl etkilediği konusunda yeni bir fikre kapı açtı.

Einstein’daki çalışmalarına ek olarak Daly ayrıca biyokimya dersleri veriyordu. Daly, kendi kariyer yolundaki ehemmiyeti anladığında, farklı kökenli öğrencilerin Tıp fakültelerine ve bilim programlarına kayıt yaptırmaları için büyük bir destek sağladı. 1988’de Queens Üniversitesi’nde Fen Bilimleri okumak isteyen azınlıktaki öğrencilere babasının anısına ve şerefine bir burs başlattı.

Daly, 1986’da Albert Einstein Üniversitesi’nden emekli oldu. Ödülleri, Phi Beta Kappa’daki görevinin yanı sıra Amerikan Bilim İlerleme Derneği’nin bir üyesi olarak görev yapmayı içeriyordu.

1961’de Vincent Clark’la evlenen ve tam ismi Marie Maynard Daly Clark olan Daly 28 Ekim 2003’de New York’ta öldü.

676 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!