Mihail Lomonosov

Mihail Lomonosov

Genel Bilgiler

Bilinen İşleri: Bilim İnsanı, Şair, Jeolog, Gökbilimci

Uyruk: Rusça

Doğum Tarihi: 19 Kasım 1711

Yaşında Ölen: 53

Güneş İşareti: Akrep

Doğum: Lomonossowo, Rusya

Eş / Ortak: Elisabeth Zilch (M. 1740)

Çocuk: Yelena Lomonosova

Ölüm Tarihi: 15 Nisan 1765

Keşifler / Buluşlar: Koaksiyel Rotorlar

Mikhail Lomonosov, aynı zamanda modern Rus edebi dilinin oluşumunu etkilediğine inanılan bir Rus bilim adamı, şair, jeolog ve astronom idi. Çeşitli alanlardaki uzmanlığı, Rusya’dan uluslararası üne sahip ilk bilim adamı-doğabilimci olma ünvanını kazandı. Bir köylü ailesi olarak doğdu, küçük yaştan itibaren aile şirketlerini takip etmeye çağındı; Ancak çalışma tutkusu onu Moskova, Kiev ve daha sonra Almanya’ya götürecekti. Rusya’ya döndükten sonra St. Petersburg Bilimler Akademisinde öğretim görevine başladı. Cıvanın dondurucu sıcaklığının belirlenmesi, kütlenin korunması yasasının tanımlanması, Venüs gezegeni çevresinde atmosferin tanımlanması, buzdağı fenomeninin açıklanması ve mekanik bir perspektiften yerçekimini anlama gibi birkaç bağımsız keşif yaptı. Ulusal eğitime ilişkin ilerlemeyi savunan biriydi ve Petersburg Bilim Akademisinde ilk Rus kimyasal laboratuvarının kurulumundan sorumluydu. Ayrıca Moskova Üniversitesi’ni kurdu. Dilsel bir reformcu olan Rus edebiyatının temelini attığı biliniyordu. Şiir ve kitap yazmanın yanı sıra, takdir edilen oyunlar da yazdı. 1764 yılında Dışişleri Bakanı olarak seçildi; Ancak, sadece bir yıl görevde olabilirdi.

Çocukluğu ve Erken Yılları

. Mikhail Vasilyevich Lomonosov 19 Kasım 1711’de, daha sonra Lomonosovo olarak değiştirilen Denisovka’da Vasily Dorofeyevich Lomonosov ve Elena Ivanovna’un çocuğu olarak Sivkova’da dünyaya geldi. O, kıyılarında yaşayan köylülerden oluşan ‘pomory’ adlı bir ailenin çocuğuydu.

. On yaşındayken, balık tutma ve kargo işinde babasına yardım etmeye başladı. Bu dönemde Rus dilbilgisi eğitimini de sürdürdü.

. 1720’de Beyaz Deniz ve Kuzey Kutup Denizi’nin çeşitli limanlarına gitti. Deniz meteorolojisini, inci dalışını, astronomi ve navigasyonunu anlamanın yanı sıra Nenets, Finl and Laplanders gibi insanlar kültürüne alışma fırsatı buldu.

. 1730’da pasaport çıkarıldı ve eğitimine devam etmek için aynı yıl Moskova’ya gitti. Bir süre sonra Slav Yunan Latin Akademisine girdi.

. O parlak bir öğrenciydi ve üç yıllık bir çalışma sonrası Kiev-Mohyla Akademisinde bir yıl geçirmek üzere Kiev’e gönderildi. Ancak, Kiev’de aldığı eğitimden hoşnut olmadı ve kısa süre içinde Moskova’ya döndü. Mikhail Lomonosov beş yıl içinde planlanan oniki yıllık dersini tamamladı ve sınıfın en başarılısı oldu.

. 1736’da St. Petersburg Akademisi’nden burs aldı ve eğitimini Saint Petersburg Bilim Akademisi’nde sürdürdü. Ertesi yıl, birkaç öğrencisi ile birlikte Almanya’nın Marburg Üniversitesi’nde eğitim görmeye hak kazandı.

. 1739-1740 yılları arasında kimya, felsefe, metalurji ve mineraloji okudu. Felsefe Robert Boyle’un eserlerini dikkatle okudu. Bunun dışında Alman edebiyatı konusunda da tutkulu ve dile hakimdi. Alman şair Johann Christian Günther’in eserlerinden hoşlandığı biliniyordu.

. Bu dönemde kendine özgü şiirleriyle ağırlıklı olarak tezler oluşturmaya başladı. “Rus Şiir Oluşturma Kuralları Üzerine Bir Mektup” yazdı ve burada, hecektonik modunun Rus ayet kompozisyonunun en temel parçası olduğunu vurguladı.

Kariyeri

. Mikhail Lomonosov, 1741’de Rusya’ya geri döndü ve St. Petersburg Bilim Akademisi’nde Prof. Amman’ın araştırma görevine başladı. Kısa bir süre sonra Akademi bölümünde fizikte yardımcı profesör oldu.

. 1745’te St. Petersburg Bilim Akademisi’nin kimyasına tam zamanlı profesör olarak girdi. Aynı yıl 3000’den fazla maden kataloğu yayınladı.

. 1748’de “Retorik için Kısa Rehber” adlı eserini yayınladı. Birkaç yıl sonra, 1750’de Rus İmparatoriçesi Elizaveta’nın emirlerine göre yaklaşan ulusal tiyatro için ‘Tamira ve Selim’ başlığı altında beş kez bir trajedi yazdı. Oyun iyi değerlendirildi.

. 1751’de St. Petersburg Akademisi, Mikhail Lomonosov’un şiirlerinin ilk koleksiyonunu yayınladı.

. 1752’de, ikinci oyunu ‘Demofont’u bestelemekle birlikte’ Cam Üzerinde Kullanım ‘adlı şiirini çıkardı.

. Rusya’daki eğitim kalitesini yükseltmek istedi ve 1755’de Kont Ivan İvanoviç Shuvalov ile birlikte Moskova Üniversitesi’ni kurdu.

. 1765 yılında Mikhail Lomonosov, kütlenin korunması yasasını, kütlenin yaratılmadığı ya da yok edilebileceği anlamına geldiğini, ancak uzayda yeniden düzenlenebileceğini ya da onunla bağlantılı varlıkların biçiminde değiştirilebileceğini belirtti.

. Kütlenin korunması yasasını kanıtlamak için deneyler yaptı. Bu, Johann Joachim Becher’in belirttiği phlogiston teorisinin yanlış olduğunu bulmasına yol açtı.

. 1760 yılında St. Petersburg Bilim Akademisi Üniversitesi ve Gymnasium Müdürü olarak atanmıştır. Aynı yıl yaptığı çalışmada buzdağının gelişimini açıkladı.

. Civa’nın donma noktasını ilk kaydeden kişidir. Diğer bilimsel buluşlar arasında gazların kinetik teorisinin gelişimi, ışığın dalga teorisi ve yerçekimi mekanik yorumu yer alıyor. Ayrıca ısı bir hareket biçimi olarak değerlendirildi.

. 1761’de Venüs gezegenini ve güneş etrafındaki yörüngesini St. Petersburg’daki evinin yakınındaki bir gözlemevinden gözlemledi. Gözlemi, gezegenin çevresindeki atmosferin varlığı ile ilgili hipoteze yol açtı.

. İzleyicilere herhangi bir tıkanma olmaksızın bir göz merceğiyle görüntüye bakmasına izin veren, yansıtan bir teleskop için güncellenmiş bir model geliştirdi. Modeli Rus Bilimler Akademisi’nde sundu; Bununla birlikte, teleskop türü daha sonra yayınlandı.

. Ayrıca mozaik sanatının ateşli bir sevgilisiydi. 1763’te İtalya’nın dışındaki ilk vitray mozaiklerini yapan bir cam fabrikası kurdu. Aynı yıl en önemli jeolojik edebi eserini ‘Dünyanın Yerküresi Üzerine’ yayınladı.

. 1764 yılında Dışişleri Bakanı olarak atandı. Bununla birlikte, sadece bir yıl pozisyonda görev yapabildi.

Büyük İşleri

Mikhail Lomonosov, jeoloji, fizik, edebiyat, coğrafya ve kimya gibi farklı alanlarda uzmanlaşmıştır. Rusya’da eğitim sisteminin geliştirilmesine büyük önem verdi ve Moskova Üniversitesi’nin kuruluşuyla birlikte St. Petersburg Bilim Akademisinde ilk Rus kimyasal laboratuvarını kurdu. Çalışmalarının sonucunda buz patlaması fenomenini açıklarken, phlogiston teorisi gibi daha önceki bazı bilimsel teorilere kitlesel koruma yasası gibi yayınlanmış kuramlara itiraz etti.

Ödülleri ve Başarıları

.1761’de İsveç Kraliyet Akademisi’nin yabancı üyesi olarak seçildi.

. Petersburg’daki prestijli Sanat Akademisi üyesiydi.

Kişisel Hayatı

. Mikhail Lomonosov, Almanya’da eğitim görürken Elizabeth Christine Zilch ile tanıştı ve 1740’da evlendi.

. 15 Nisan 1765 tarihinde, 53 yaşında Rusya’nın St. Petersburg kentindeki ikamet ettiği yerde influenzadan öldü.

Ek

. Onuruna, Moskova Devlet Üniversitesi’ni, 1940 yılında M. V. Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi olarak yeniden adlandırıldı.

. Arctic Ocean’daki bir su altı sırtı 1948’de Lomonosov Sırtı olarak adlandırıldı.

. SSCB Bilimler Akademisi (daha sonra Bilimler Akademisi olarak değiştirildi), beşeri bilimler ve doğa bilimlerindeki başarıları için Lomonosov Altın Madalyasını yeniledi. Madalya, Mikhail Lomonosov şerefine seçildi. 1967 yılından itibaren akademide, bir tanesi Rus vatandaşlarına, diğeri ise yabancı bir bilim adamına olmak üzere iki madalya aldı.

. Mars’ta gezegen üzerinde bir kraterin yanı sıra bir krater de Mikhail Lomonosov’un adını aldı.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: