Thomas Summers West

Thomas Summers West

Thomas Summers West CBE FRS (18 Kasım 1927 – 9 Ocak 2010) İngiliz bir kimyagerdi.

Erken Yılları

. 1927’de Peterhead, İskoçya’da doğdu ve Portmahomack’daki Old Tarbat Public School’da ve daha sonra Tain Royal Academy’de eğitim gördü. Daha sonra kimya okudu ve Aberdeen Üniversitesi’nde BSc derecesi aldı.

. 1952’de Margaret Memur Lawson’la evlendi ve Ann (Cochennec, Yvon), Ruth (Byrd) ve Tom adında 3 çocukları oldu.

Bilimsel Kariyeri

.1949 yılında Birmingham Üniversitesi’ne taşındı ve Prof. Ron Belcher başkanlığında analitik kimya araştırması yapmaya başladı. 1952 yılında doktorasını, 1962 yılında Yüksek Lisansını aldı. 1956 yılında kimyadaki gelişmeleri için Royal Society of Meldola Madalyası ve Ödülü aldı. 1963 yılında Analytical Chemistry’de Reader olarak Londra’daki İmparatorluk Üniversitesine taşındı ve 1965’te Imperial College’da Analitik Kimya Profesörü oldu. Alanında öncü olan Roy Dagnall, Gordon Kirkbright ve Bernard Fleet’i içeren, dünyaca ünlü bir analitik atomik absorpsiyon spektroskopisi ve atomik fluoresans spektroskopisi araştırma ekibini kurdu.

. 1975’te Toprak Araştırma Macaulay Enstitüsü Müdürü oldu ve 1987’de emekliye ayrıldı. 1979’da Royal Society of Edinburgh’da çalıştı. Bu dönemde birkaç Kraliyet Komisyonunda çalışmış ve Sir John Bilimsel Komitesi Başkanı olarak görev yapmıştır. May’ın 1991’den 1993’e kadar olan IRA Woolwich ve Guildford bombalamalarına ilişkin araştırması yaptı. 1990’lı yıllarda Uluslararası İlişkiler Komitesi Royal Society’de I. ve III. Panellerin Başkanlığını yaptı.

Ödüller ve Övgüler

. 1987’de CBE ödülüne layık görüldü ve 1987-1987 yılları arasında Aberdeen Üniversitesi’nde Fahri Profesör olarak Aberdeen Üniversitesi Kimya Profesörü oldu. 1977-1979 yılları arasında Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği (IUPAC) Başkanı ve 1983-1991 yılları arasında Genel Sekreter olarak görev yapmıştır. Aynı zamanda 1969 ve 1971 yılları arasında Analitik Kimya Topluluğu Başkanlığı ve 1972-1975 yılları arasında Kimya Topluluğu Onursal Sekreteri olarak görev yapmıştır.

.Mart 1989’da Kraliyet Cemiyeti üyeliğine seçildi. Başvurusu üzerine yapılan atıf şu şekildedir:

“Analitik atomik ve moleküler spektroskopiye katkılarından dolayı ayırt edici: Birmingham’da analitik şelasyon kimyasının moleküler spektroskopik çalışmalarıyla ilgili ilk çalışması büyük önem taşıyor ve florür iyonunun bilinen tek olumlu renk reaksiyonunun yorumunu da içeriyor. Florür için diğer spektrofotometrik reaksiyonlar: Kalsiyum ile özel olarak sentezlenmiş yeni bir trihidroksitriso klatür kafes boyası molekülü arasındaki eşsiz şartlı reaksiyonun gelişimi de ayrıca göze çarpıyor: Kuvars lifi burulması ultramikül dengeleri üzerine çalışmaları ve bundan sonra ultramikroskopik organik elemental ve fonksiyonel grupta Imperial College’da analitik atomik absorpsiyon ve atomik fluoresans spektroskopisi üzerine yeni bir araştırma grubu oluşturdu.Western’in önderliğinde bu grup çok hızlı bir şekilde bu alanlarda lider bir araştırma merkezi olarak kuruldu. elektrotermal atomizasyon yöntemleri, mikrodalga ile uyarılan atomik spektral lambalar, düşük ışıklılık alevleri ve atom tutma teknikleri konularını içeriyordu. Aberdeen’de bu alanlarda çalışmalarını sürdürüyor. Ayrıca, havadaki kirleticilerin minik izlerinin ölçümü için piezo-elektrik kristal sensör sistemlerinin kullanılmasına katkıda bulundu. Toprak-bitki ekosisteminde biyolojik olarak önemli ve toksik eser elementleri ve asitleşme fenomeni üzerine çalışmalar yapmıştır. Batı birçok ulusal ve uluslararası komite üzerinde geniş bir yelpazede hizmet vermiş ve halen Uluslararası Saf ve Uygulamalı Kimya Birliği Genel Sekreteri “dir.

Ölüm ve Miras

. Kalp yetmezliğinden 9 Ocak 2010’da Lincoln County Hospital’da öldü; karısı Margaret ertesi gün Lincoln County Hastanesi’nde kanserden öldü.

. 2012 yılında Kimya Topluluğu, analitik kimyaya yaptığı katkılardan dolayı Tom West Analitik Kardeşliği’ni yarattı ve ilk ödül Temmuz 2013’te Dr Toby Athersuch’a Prof. West’in çocuklarından Ruth Byrd ve Tom West tarafından ikinci ödül sunuldu. 

Eserleri

1951-1986 yılları arasında dünyadaki bilim dergilerinde 408 makale de dahil olmak üzere Bilimsel kitapların ve makalelerin editörü ve yayıncısıydı. Hem kendi adıyla hem de diğer kimyager yazar arkadaşlarıyla (R Belcher ve CL Wilson) Yeni Analitik Kimya Yöntemleri Birliği Birmingham Üniversitesi’nde 1955’de, Belfast Üniversitesi’nde EDTA ve reagentlerle kompleksometri ile 1969’da ve Analitik Kimya ile ilgili 1973’de yayım yaptı.

1 Kez Okundu

Yazar Hakkında

Rabiye Baştürk

6 kasım 1995 tarihinde Konya’da doğdu. İlköğretim ve orta öğretimini Konya’da, lise eğitimini Eskişehir Cemal Mümtaz Anadolu Öğretmen Lisesi’nde aldı. 2013 yılında Ortadoğu Teknik Üniversitesi’ni kazandı. Burada hazırlık okuduktan sonra Ankara Üniversitesi’ne geçiş yaptı. Halen burada olup kimya mühendisliği 4. sınıf öğrencisi olarak eğitimine devam etmektedir. Kimya alanındaki çeşitli kongre, konferans ve seminerlere katılarak sektörü yakından takip etmeye çalışmaktır. Özel ilgi alanları; nanoteknoloji, atık su arıtımı, kompozitler, ilaç ve yenilenebilir enerji kaynaklarıdır. Kendini geliştirmekle beraber öğrendiklerini diğer insanlarla paylaşma olanağı sunduğu için Haziran 2017’den beri İnovatif Kimya Dergisi’nde aktif olarak görev almaktadır.

Kopyalamak Yasak