Gelecek için En İyi 7 Meslek

Gelecek için En İyi 7 Meslek

Otomasyon ve AI teknolojisi işyerini  değiştirecek şekilde ayarlanmıştır, ancak bu bazı mahkumların öngördüğü mühendislik işleri için hayati korkulacak bir şey  değildir. Ayrıca, sadece insanlar tarafından yapılabilecek yepyeni bir görev setinin  oluşturulmasına da yol açacaktır. Gelecekte başvurabileceğimiz yayınlardan bazıları şunlardır.

Robotik mekanistlerden askerler, doktorlar ve en ünlüleri “Yıldız Savaşları” ndaki çevirmenler, “Azınlık Raporu” ndaki örümcek benzeri polis casuslarına, distopyacı filmler , kitaplar ve robotların işlerimizi alacağı konusunda uzun süredir uyarıyorladı. Anlaşılacağı üzere, gerçek 21. yüzyılda kurgudan daha garip hale geliyor, uzmanların uyarısıyla otomasyon ve AI teknolojilerindeki gelişmeler sayesinde metalik olmayan parmaklarımızı on yıl içinde  şıklatabileceğimizi  söylüyor.

Dünya Ekonomik Forumu (WEF), iş piyasasının yapay zeka ve makine öğrenmesi, robotik, nanoteknoloji, genetik ve biyoteknoloji alanındaki gelişmeleri içeren Dördüncü Sanayi Devrimi tarafından sarsılacağını öngörüyor. Bu, “İşlerin Geleceği” raporuna göre, “sadece iş modellerinde değil, iş piyasalarında da… yeni işlerde başarılı olması gereken beceri setlerinde öngörülen büyük değişikliklerle birlikte” yaygın bir bozulmaya neden olacak.

Benzer şekilde, BAE sistemleri tarafından yapılan son bir ankette, 16-24 yaşları arasındaki insanların yarısı gelecekteki kariyerlerinin henüz var olmayan rollerde olacağına inanmaktadır.

Bilgisayarlaşma, tarihsel olarak kurala dayalı faaliyetleri içeren rutin görevlerle sınırlandırılmış olsa da, bilgisayarlar artık daha önce insanlar tarafından yapılan bilişsel görevleri yerine getirmek için büyük verileri kullanabilirken, geliştirilmiş duyu ve el becerisine sahip robotlar daha geniş bir manuel görev dizisi de yapabilir. Bu teknolojik gelişmelerin kartopu etkisi, zamanımızın en etkili çalışmalarından biri olarak nitelendirilen Oxford Üniversitesi’nden iki araştırmacı tarafından hazırlanan 2013 tarihli bir rapora göre, ABD’deki işlerin neredeyse yarısı robotlara  ‘yüksek risk’ li işler  bırakılıyor.

Araştırmacılar, 702 detaylı meslek için bilgisayarlaşma olasılığını tahmin etmenin yeni bir yolunu ve kasvetli okuma için yaptıkları bulguları ortaya çıkardılar. “Modelimiz, ulaştırma ve lojistik mesleğindeki çoğu işçinin, ofis ve idari destek işçileri ve üretim mesleğindeki iş gücünün çoğunun  risk altında olduğunu tahmin ediliyor” diyorlar.

Ancak, tüm mahkumlar için durum  kasvetli değildir. McKinsey’e göre, önümüzdeki 15 yıl boyunca otomasyon ve diğer teknolojiler “daha ​​yüksek verimlilik, GSYİH artışı, iyileştirilmiş kurumsal performans ve yeni refah şeklinde” sayısız fayda sağlayabilecektir.

Bazı uzmanlar, otomasyon teknolojisinin insanlar için yeni iş dalları yaratacağına inanıyor. Örneğin, WEF raporunda otomasyonun iki milyon bilgisayar, matematik, mimarlık ve mühendislikle ilgili işler yaratacağını tahmin ederken, üretim ve üretimde çalışan işçilerin robotlar tarafından değiştirilmekten kaçınmak için kendilerini tereddüt edebilecekleri öngörülüyor.

Otomasyon şirketi Human + CEO’su David Biden, “Robot süreç otomasyonu, insanlara bırakılan işlerin iş memnuniyetini arttırmak için iyi bir konumda bulunuyor, ayrıca iş piyasasına hiç beklememiş olabileceğimiz yeni kariyerlerini de sunuyor” diyor.

Öyleyse, çalışma dünyası önümüzdeki 15 yıl ve sonrasında nasıl olacak? Tahmin etmek imkansız olabilir, ancak Biden bunun gibi roller için başvurabileceğinizi düşünüyor…

– Algoritma Eğilimli Denetçiler,
– Personel empati danışmanı,
– Sağlık veri analisti,
– Otomatik filo araç planlayıcısı,
– Ses UX tasarımcısı;
– Bot yönlendiricisi (bilişim)
– Robotik lisans denetçisi ve kayıt memuru.

Kaynak : eandt.theiet.org

Okumanızı Öneriyoruz

Beyindeki Polimer Nanopartiküller

Fotoğraf: Damardan enjekte edilen polimer NP’ler kan damarlarında (beyaz sinyal) dolaşır ve 48 saatlik zebra …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: