Muzlar için Ekolojik Kaplama

Muzlar için Ekolojik Kaplama

Fotoğraf: Bu 10 günlük muzların alt kısmı selüloz bir kaplama ile korunmaktadır.

İsviçre Federal Laboratuvarları

Marketlerdeki plastik ambalajlar meyve ve sebzeleri bozulmadan korur, ancak önemli bir atık miktarı meydana getirir. Empa araştırmacıları, perakendeci Lidl Switzerland ile birlikte yenilebilir ham maddeye dayalı olarak meyve ve sebzeler için koruyucu bir kaplama geliştirdiler. Bu proje için, Lidl ortak olarak Empa’yı seçti, çünkü Empa selüloz ürünleri ile ilgili onlarca yıllık araştırma deneyimine sahiptir.

Evde Meyveleri Taze Olarak Tutmak

Empa Selüloz & Wood Materials Laboratuvarı’nda, araştırmacılar meyve ve sebzelere uygulanabilen özel bir koruyucu selüloz kaplama geliştirmek için, bir yıldan fazla süre harcadılar. Sonuç: Kaplanmış meyve ve sebzeler önemli bir ölçüde daha uzun taze kalıyor. Testlerde, örnek olarak muzların raf ömrü 1 haftadan fazla uzatıldı. Bu, önemli ölçüde gıda atığını azaltmaktadır. Empa müdürü Gustav Nyström, “Büyük hedef, bu tür biyokaplamaların, birçok petrol bazlı ambalajların yerini alabilecek olmasıdır.” Diyor.

Pres Atıklarından Üretim

Bu fikir, bahsi geçen posayı fibrillenmiş (lifçiklenme) selüloza işlemektir. Posa; meyve, sebze veya bitkilerden elde edilen özsuyu özütledikten sonra kalan katı atıktır. Daha önce bu bitki atıkları biyogaz tesislerinde veya direkt olarak sahada bertaraf ediliyordu; ileride taze meyve için koruyucu bir kaplama oluşturmak için kullanılacaktır. Kaplama ya meyve üzerine püskürtülür ya da ürüne daldırma olarak uygulanır ve yıkayıp temizlemesi kolaydır. Tüketiciye zararsız olduğu gibi zararsız olarak da tüketilebilir. Selüloz kaplamanın potansiyeli henüz hiçbir şekilde işletilmemektedir; vitamin veya antioksidanlar gibi katkı maddelerini ekleme olasılığı vardır.

 

Ülke Çapında

Yaz aylarında 2019’dan beri devam eden yüksek oranda ümit verici ön çalışma başarıyla tamamlandı ve ana çalışmaya başlandı. Empa’da geliştirilen selüloz katmanı, Lidl İsviçre ve bir meyve ve sebze tedarikçişi ile birlikte önümüzdeki iki yıl içinde test edilecek ve daha da geliştirilecektir. Proje İsviçre inovasyon ajansı, Innosuisse, tarafından destekleniyor. Amaç, başarılı esas denemeyi takiben yeni teknolojiler için İsviçre genelindeki tüm 150 Lidl mağazasında kullanılmasıdır.

Muzlar için Ekolojik Kaplama

Muzlar için Ekolojik Kaplama

Muzlar için Ekolojik Kaplama

Kaynak: phys.org

974 Kez Okundu

Nuran Akalın

1994 Kocaeli doğumluyum. Lisans derecemi Süleyman Demirel Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde tamamladım. Amerika menşeili bir firmada kalite kontrol mühendisi olarak çalışmaya başladıktan sonra plastik ve polimer alanlarına yönelmeye başladım. Bu yüzden kendi deneyimlerimi insanlara aktarabilmek ve daha da fazla bilgi sahibi olmak adına İnovatif Kimya Dergisi'nin bir parçası olmak istedim. İlgi alanlarım: Polimer, plastik, biyomalzemeler. Sürdürülebilirlik ve kimyanın insan vücuduna uygunluğunu temel alan konularla ilgileniyorum.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!