Anne Sütü Obeziteye Engel Olabilir mi?

Anne Sütü Obeziteye Engel Olabilir mi?

Genlerinde obezite riski taşıyan insanlar, bebekken aldıkları anne sütü sayesinde sonraki hayatlarında hızlı kilo almaları önlenebilinir. Mount Sinai Hastanesi ve Toronto Üniversitesi’nden Laurent Briollais ile meslektaşları konuyla ilgili çalışmaları neticesinde hazırladıkları raporu 11 Haziran’da Plos Genetics’de yayınlandı.

Giderek artan araştırmalar, sadece anne sütüyle beslenmiş bebeğin çocukluk veya yetişkinlikte fazla kilolu olma ihtimalinin az olduğunu ancak bunun arkasındaki nedenlerin ve emzirmenin diğer faydalarının tam olarak anlaşılmadığını göstermektedir. Genetiği yüzünden obezite riski artan insanlarda anne sütünün arttırılıp arttırılmayacağı konusunda Briollais ve meslektaşları araştırma yaptı. Araştırmacılar, İngiltere’de ki ALSPAC çalışmasından 5000 çocuğun vücut kütle endeksi ile genetik verilerini araştırdılar. Genlerinde obezite olma riskini çokça taşıyan ve 5 ay boyunca anne sütü almış bireylerde yapılan çalışma neticesinde, 18 yaşında ki erkek bireylerin vücut kütle endekslerini 1.14 kg/m2, kadın bireylerin ise, etkisi erkeklere göre daha fazla, 1.53 kg/m2 düşürebilmişlerdir. Sadece 3 ay anne sütüyle beslenme ya da anne sütü ve ek gıda ile beslenme yapanların yüksek riskli vücut kütle endekslerinde azalma olmadığı görülmüştür.

Dünya Sağlık Örgütü bebeklerin 6 aya kadar anne sütüyle beslenmesini tavsiye ederken bu tavsiyeye uyanların oranı sadece %40’dır. Yeni bulgular DSÖ’nün tavsiyesini pekiştiriyor ve daha uzun süreli emzirmenin obezite riski yüksek olan kişiler için büyük faydalar sağlayabileceğini öne sürüyor.

Dr. Briollais diyor ki, “”Obezite, sağlık sistemlerimizi zorlayan ve sağlıkta zayıflamaya neden olan küresel bir sorundur. Çalışmalarımız obezitenin gelişiminin genlerle etkili olduğunu ve bu eğilimin reddedilemez gerçekliğini gösterirken anne sütüyle beslenmenin buna yararlı olduğuna ve değiştirebileceğine de kanıttır.”

Kaynak : sciencedaily.com

269 Kez Okundu

İkra Nur İncebey

Ben İkra Nur İncebey. 2001 İstanbul doğumluyum. Kırımlı İsmail Rüştü Olcay Anadolu Lisesi mezunuyum. Gazi Üniversitesi Kimya Mühendisliği öğrencisiyim. İyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca biliyorum. İyi derecede programlama bilgim var. Çeşitli kulüplerde de rol almaktayım. Kimya alanındaki yeni gelişmeleri paylaşmak için İnovatif Kimya Dergisi’ne katıldım. İlgi alanlarım; enerji, petrokimya, atık yönetimi ve çevre.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!