Novomer Firması: Düşük Maliyetli Polimerizasyon ile Kompostlanabilir Polimer

Novomer firması, sektörün en düşük maliyetli polimerizasyon prosesini başarıyla gerçekleştirerek, marka sahiplerinin döngüsel ekonomi taleplerini karşılayan kompostlanabilir polimerler ürettiğini duyurdu.

Rinnovo ticari adı verilen kompostlanabilir polimer, dünya çapında üretim yapabilmek için Novomer’in yüksek verimli katalizör teknolojisini kullanacak.

Halen tanıtım aşamasında olan kompostlanabilir malzeme, Novomer’in New York, Rochester’deki İnovasyon Merkezi’nde örnek miktarlarda üretiliyor. Bu şekilde başarılı bir teknoloji geliştirmiş olan Novomer firması ticari bir tesisin tasarım ve mühendisliğine başlayarak 2022 yılında 80.000 ton üretim yapacak bir tesisin kurulmasını hedefliyor.

Novomer CEO’su Jeff Uhrig, “Döngüsel ekonomi için ölçeklenebilir malzemelere odaklanmış bir şirket olarak Novomer, plastik atık sorununu uygun maliyetle çözme misyonuna önemli kaynaklar ayırmıştır.” diyor.

“Ayrıca, okyanus plastik atıkları ve mikroplastiklerdeki durdurulamaz görünen artış, çok çeşitli bölgesel, tekno-ekonomik ve sosyo-ekonomik zorlukların üstesinden gelmek için bir çözüm portföyü gerektirecektir. Bizim teknolojimizin plastik atık yönetimi altyapısında ihtiyaç duyulan değişiklikleri uygulamada maliyet engelini azaltabileceği için heyecan duyuyoruz.”

Fotoğraf-2: Novomer: Sürdürülebilir Polimer Ürünlerin Karbon Döngüsü (1). “Sürdürülebilir hammaddeyle başlayın, mümkün olduğunca verimli bir şekilde dönüştürün ve süreci yeniden başlatmak için orijinal biçimine geri döndürün. CoEth süreci, atmosferik ortamda biyokütle kaynağı ve kompostlama ile birleştirildiğinde, tercih edilen çevresel sonuçlar elde edilir (1).

Rinnovo, tescilli ve son derece seçici katalizörler kullanılarak sentezlenen, kompostlanabilir bir polihidroksialkanoat (PHA) polimeridir. PHA, etilen oksit ve karbon monoksiti laktona dönüştürmek üzere tasarlanmış olan, Novomer’in patentli COEth teknolojisi ile üretilmiştir. Bu teknoloji, mevcut diğer polimer üretim yollarına göre, ölçek ve maliyet açısından avantaj sağlamaktadır. Deneme tesisi, halka-açılması polimerizasyonunu (ring-opening polymerization) kolaylaştırmak için düşük maliyetli bir başlatıcı kullanır. Novomer, uyguladığı zincir çoğalma reaksiyonu (chain propagation) şartlarında, ticari uygulamalar için gereken moleküler ağırlıklara ulaşmıştır.

Fotoğraf-3: Novomer’in katalizörü Novo22, ılımlı sıcaklıklarda çalışır ve β-Propiyolakton hedef monomerine karşı oldukça seçicidir.(2)

Uhrig diyor ki: “Marka sahiplerinin, kompostlanabilir çözümlerin uygun maliyetli ve ölçeklenebilir olabileceğine dair teminatlara ihtiyacı var. Bu çalışma, ürün performansını doğrulama ve uygulamayı geliştirme sürecine başlamak için heyecan verici bir ilk adım.”

Rinnovo test edilmiştir. Avrupa Birliği’nin kompostlanabilir ve biyolojik olarak parçalanabilir ambalajlama için EN13432 direktifinin ve ABD’nin kompostlanabilir plastikler için standart spesifikasyonu olan ASTM D6400’ün kriterlerini karşılar. Rinnovo esnektir, şişirilmiş film üretimi için % 500’ün üzerinde uzama sağlar ve  aynı zamanda polietilenden (PE) daha yüksek gerilme dayanımına sahiptir. Novomer, Rinnovo kompostlanabilir polimerlerinin, torbalar, etiketleme, sera filmleri ve atık ambalajlama dahil olmak üzere bir dizi uygulamada geniş çapta kullanımını öngörüyor.

Uhrig çalışmanın hedefini şöyle özetliyor: “Nihayetinde, Rinnovo malzemelerinin misyonu yalnızca sürdürülebilir polimer ürünlerin yaşam döngüsünü yönetmek değil, aynı zamanda gıda ve tarımsal atıkların toplanmasını ve gübreye dönüştürülmesini geliştirmek, toprak kalitesini iyileştirmek ve küresel emisyonları azaltmak için daha kapsamlı girişimleri desteklemektir.”

Kaynak: medicalplasticsnews.com

  1. https://www.novomer.com/impact
  2. https://www.novomer.com/process
716 Kez Okundu

Nil Sırımoğlu

Ege Üniversitesi, Kimya Fakültesi, Biyokimya ve Mühendisliği Bölümü 1981 mezunuyum. 1983'de Ege Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Çevre Kimyası dalında master programını tamamladıktan sonra, Petkim-Aliağa'da iş hayatına başladım. 25 yıl Petkim Kalite Kontrol ve Teknik Servis Müdürlüğünün Genel Kimya Laboratuvarlarında İçme suyu, atık su analizleri, daha sonra Polimer Laboratuvarlarında hammadde-ürün kalite kontrolü, polimer tanımlama testleri, teknik servis, müşteri talep ve şikayetlerinin değerlendirilmesi gibi çeşitli birimlerde görev aldım. Çok yorucu, ağır koşullarda, her türlü kimyasalla muhatap, ama keyifli bir iş yaşamım oldu. Doya doya kimyaya, teknolojiye bulaştım. Her yıl lise ve üniversitelerden gelen stajyer öğrencilerimizin eğitimi de ayrı bir renk katardı. Biz de ISO 9000, Akreditasyon, Zaman Yönetimi, İlk yardım, Teknik Emniyet, cihaz kullanımları, bilgisayar vb bir çok eğitimler aldık. Bilgisayar deyince, ilk yıllarda koca binada az sayıda masaüstü bilgisayar vardı. DOS' ta, o kara ekranlarda sırayla çalışırdık diye hatırlıyorum. Windows işletim sistemi sonradan çıktı. İş arkadaşlarımla iyi bir ekiptik. Spektroskopinin babası, değerli hocam Prof. Dr. Şeref Güçer'in hep aklımda olan şu sözlerini yaşamım boyunca ilke edindim. "Tek başımıza hiç bir şeyiz, ekibimizle varız!" Bir de en bezgin olduğum dönemlerde Prof. Dr. Gürel Nişli hocamızın yaşam enerjisini hatırlamak bana hep ışık olmuştur. İş hayatımı noktaladıktan sonra mesleğimi erteleyerek ailemle emekliliğin tadını çıkarmayı seçtim. On yılı geçmişiz. Kimyayı nasıl da özlemişim. Epeydir İnovatif Kimya Dergisini takip ediyorum. Gençlerin ev-okul- iş yaşamlarından kalan dar vakitlerinde dergi için nasıl fedakarca çalıştıklarını, ne muhteşem yazılar paylaştıklarını görünce, ben de katkıda bulunmaya karar verdim. Benim için de keyifli bir çalışma olacak. Yeni aramızdan ayrılan değerli Prof. Dr. Osman Yavuz Ataman hocamızın dediği gibi… MADEM GELDİK DÜNYAYA, ÇALIŞALIM KİMYAYA". 100 yaşına kadar tüm yaşamını kimya bilimine ve ülkesine adamış olan, Hocaların hocası Prof. Dr. Ali Rıza Berkem'i de saygıyla analım. Bu dünyadan iz bırakarak geçmiş, bilime ve insana gönül vermiş, değerli bilim insanları, hepsi ışıklar içinde olsunlar...

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!