Osamu Shimomura

Japon kimyager Osamu Shimomura , 27 Ağustos 1928 tarihinde Fukuchiyama, Kyoto-Fu’ da dünyaya geldi.

Shimomura,1955 yılında Nagoya Üniversitesi’nde araştırma görevlisi olarak göreve başladı ve burada organik kimya üzerine olan doktorasını tamamladı. Aynı yıl, Princeton Üniversitesi’nin daveti üzerine Amerika’ya gitti.Burada araştırmalarına başladı ve bu araştırmalarının sonucunda Nobel Kimya Ödülü’ne layık görüldü.1982 yılında Massachusetts’teki Woods Hole’da bulunan Deniz Biyolojik Laboratuvarına geçiş yaptı. Shimomura bir süre Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde çalışmalar yürüttü.

Shimomura, bazı hücrelerin görünür hale gelmesi için bir araç olarak kullanılan denizanası Aequorea victoria’da doğal olarak bulunan bir madde olan yeşil floresan proteini (GFP) tanımlaması üzerine 2008 Nobel Kimya Ödülü’nün üçte birini aldı.GFP’nin sağladığı görsel sinyal, bilim insanlarının, proteinlerin ne zaman ve nerede üretildiği ve farklı proteinlerin ya da proteinlerin bir bölümünün hücrede nasıl hareket ettikleri ve birbirlerine yaklaştıkları gibi protein aktivitesini araştırmasına büyük ölçüde yardımcı olur.1960’larda Shimomura 1955 yılında keşfedilen Aequorea victoria’nın yeşil floresansının daha sonra GFP olarak adlandırılan protein tarafından üretildiğini gösterdi.

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: