Ozon Tabakasını Yok Eden Gizemli Gazın Kaynağı Bulundu

Ozon Tabakasını Yok Eden Gizemli Gazın Kaynağı Bulundu

Dünya çapında yasaklanmış olan CFC-11 adlı gazın arkasındaki kaynağın Çin olduğu ortaya çıktı.

Geçtiğimiz yıl yayımlanan bir rapora göre atmosfere yayılan ozon tabakasına zararlı gazların miktarında büyük artış gözlemlenmişti. Rapora konu olan gazın bir yerlerden yayıldığı biliniyordu ancak bu kimyasal, 2010 yılında dünya çapında yasaklanmıştı.

Nature dergisinde yayımlanan yeni bir rapor, ozon tabakasını adeta yiyip bitiren trikloroflorometan (CFC-11) gazının kaynağını doğu Çin olarak belirledi. Araştırmacılar gazın nereden geldiğini belirleme konusunda önemli bir adım atmış olsa da cevaplanacak sorular bitmedi.

CFC-11 salınım verilerini kontrol eden ve çeşitli bölgelerdeki dağılımını inceleyen araştırmacılar, bu kimyasalın yayıldığı bölge olarak Çin’in kuzeydoğusunda kalan Shandong ve Hebel şehirlerini tespit etti. Bu bölgeden gelen salınım, dünya çapında geçen yıl yaşanan CFC-11 artışının yüzde 60’ından sorumlu. Ancak araştırmacılar salınımın kesin suçlusunu henüz bulabilmiş değil.

Araştırmada, CFC-11 salınımının 2012 yılına kadar azalma gösterdiği ancak o tarihten bu yana arttığı belirtilirken, artışın merkezi olarak doğu Çin gösterildi. Öte yandan kesin bölgenin ve bölgedeki salınımın şiddetinin bilinmediği açıklandı.

Araştırmaya göre diğer bölge ülkelerinden gelen böyle bir yayılım yok. Öte yandan atmosferdeki tüm CFC-11 salınımından da Çin sorumlu değil. Başka ülkeler de bilerek ya da bilmeyerek anlaşma kurallarını ihlal ediyorlar.

Kaynak : webtekno.com

215 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!