Pancar Kırmızıdır ama Kimya ile Pancardan Mavinin Renk Tonu Oluşturulabilir

Pancar Kırmızıdır ama Kimya ile Pancardan Mavinin Renk Tonu Oluşturulabilir

Fotoğraf 1: Toz haline getirilmiş gıda katkı maddesi maltodekstrin (sağda), kırmızı pancardan elde edilen yeni bir mavi boyadan renk alır.

Pancarın rengi kırmızıdır fakat kimyagerler onu mavi renge dönüştürdü. Bu gelişme,tüketiciler için yeni bir potansiyel olabilir.

Gıda ve kozmetikler için doğal renklendiriciler talep edilmektedir. Ancak biyolojinin mavi pigmentlerinin toplanması zordur. Alakargaların, kelebeklerin ve yusufçukların parlak mavi renkleri ışık saçılmasının bir sonucudur, bu nedenle ayrılabilecek bir pigment yoktur (SN: 6/30/17). Brezilya’daki São Paulo Üniversitesi’nde kimyager olan Erick Leite Bastos, “Yaban mersini suyu bir seçenek değil.Çünkü pigmenti uzun süre dayanmamakla birlikte mavi rengi değişebilir veya solabilir.” diyor.

Bastos ve meslektaşları bu yöntemlerin yerine kırmızı pancarlarda bulunan bir gıda boyası katkı maddesini maviye dönüştürmek için kimyasal olarak modifiye etti ve 3 Nisan’da Science Advances dergisine bildirdi.

Kimyagerler, kimyasal yapılarına alternatif tek ve çift bağlar ekleyerek belirli moleküllerin rengini ayarlayabilirler. Bastos, bunun “Sarı / Turuncu ışığı emen ve dolayısıyla mavi görünen moleküller oluşturabileceğini” söylüyor.

Pancar pigmenti, bu dönüşümlü düzenlemede zaten bazı bağlara sahiptir, ancak mavi görünmek için yeterli değildir. Bastos, pancar pigmentinin moleküler yapısının bir kısmını ayırarak ve onun yerine alternatif bağlara sahip 2,4-dimetilpirrol adı verilen bir bileşik koyarak mavi bir boya elde edebileceğini ve böylece  kimyasal yapısını uzatabileceğini varsaydı.

Pancar Kırmızıdır ama Kimya ile Pancardan Mavinin Renk Tonu Oluşturulabilir

Fotoğraf 2: Pancardan elde edilen yeni bir boya, gıda ürünlerini ve lifleri aynı şekilde renklendiriyor. Kimyager Erick Leite Bastos ve ekibi, renk katmak için “BeetBlue(Pancar Mavisi)”, saç,ipek kumaş, pamuklu kumaş, selüloz (kereviz ve diğer yiyeceklerde bulunan bir bitki lifi), yoğurt ve gıda katkı maddesi maltodekstrin kullandı. Beyaz daireler, materyallerin renksiz referanslarıdır.

“BeetBlue(Pancar mavisi)” adı verilen boya, birçok mavi renklendiriciyi solduran veya değiştiren asidik koşullar altında tutuldu. Laboratuvar testlerinde kumaşa, yoğurta ve saça biraz renk kattı.Testler sonucunda bazı mavi boyalar toksik metaller içermekte ancak BeetBlue (Pancar Mavisi) canlı zebra balığı embriyoları ve insan hücre kültürleri için toksik olmamıştır.

Bastos “BeetBlue(Pancar mavisi)’ni gıda maddelerinde kullanarak yemenin mümkün olup olmadığını hala bilmiyoruz ” diye belirtiyor. Çünkü yeni bir şeyin tüketilmesinin güvenli olduğunu göstermek için birçok ek test gerekmektedir. 2,4-dimetilpirol doğal kökenli olmasa da, Bastos ekibinin gelecekteki çalışmalarda doğal bileşiklerle mavi elde edebileceğini varsayıyor, böylece farklı görevlere potansiyel olarak uygun bir maviler ailesi oluşturmayı amaçlıyor.

Kaynak: sciencenews.org

304 Kez Okundu

Figen Ergene

1995 İstanbul doğumluyum.2018’de Kocaeli Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldum.Marmara Üniversitesi Polimer Bilimi ve Kimyası bölümünde yüksek lisans yapıyorum. Kimya hayatımızın büyük bir bölümünü kapsıyor ve her gün yeni gelişmeler olmakta. Bu yeni gelişmeleri takip etmek ve iletmek için haber çeviri ekibine katıldım.Polimer kimyası,biyoteknoloji,organik kimya,ilaç endüstrisi ilgi duyduğum alanlardandır.

Aşağıdaki Haberleri de Okuyabilirsiniz

Kopyalamak Yasaktır!