Türk Doktorun Bu Buluşu Hayat Kurtaracak

Türk Doktorun Bu Buluşu Hayat Kurtaracak

PEARS adlı bu yeni yöntemle hastanın aortunun üç boyutlu modeli çıkarılarak kişiye özel polimer aort kılıfı üretiliyor ve bu kılıf daha sonra aortu dışardan saracak şekilde yerleştiriliyor.

PEARS adlı bu yeni yöntemle hastanın aortunun üç boyutlu modeli çıkarılarak kişiye özel polimer aort kılıfı üretiliyor ve bu kılıf daha sonra aortu dışardan saracak şekilde yerleştiriliyor. Kılıfın şekli kişiye özel üretildiğinden aortun şekline tam olarak uymakta ve böylece aort duvarına tam olarak yerleşen polimer kılıf aort duvarını güçlendirerek aortun genişleyip yırtılmasının önüne geçmekte.

Bu yeni yöntemin etkinliğini ortaya koyan araştırmanın sonuçları dünyanın en saygın kardiyoloji dergilerinden Amerikan Kardiyoloji Koleji dergisinin eylül ayındaki en son sayısında yayımlandı. Bu yeni teknik kardiyoloji ve kalp damar cerrahisi çevrelerinde heyecan yarattı.

Hastalar Rahatlayacak

Araştırmayı yürüten Royal Brompton Hastanesi Kardiyoloji Bölümü ve Kardiyak Manyetik Rezonans Ünitesi’nden Doç. Dr. Cemil İzgi, bu yeni yöntem ile özellikle marfan sendromlu hastalarda aortun genişlemesinin ve yırtılmasının önüne geçilebileceğinin ortaya konduğunu belirtti. Hürriyet’e bilgi veren Dr. İzgi, PEARS’nin Türkiye’de de uygulanabileceğini söyledi. İzgi, bu yeni yöntem sayesinde aortun kesilerek değiştirilmesine ve yine aort kapağın değiştirilmesi ve buna bağlı olarak hastanın ömür boyu kan sulandırıcı kullanmasına gerek kalmadığını belirtti.

Aort Duvarı Güçleniyor

Hastanın aortunun plastik bir modeli hazırlanıyor. Daha sonra bu model üzerinde hastaya özel aort kılıf üretiliyor. Kılıf aortu dıştan saracak şekilde yerleştiriliyor. Kılıf özel üretildiğinden hastanın aortunun şekline tam olarak uyuyor. Bu sayede hastanın kendi aort duvarıyla tam olarak bütünleşerek bir tür biyolojik ve yapay duvar oluşturarak aort duvarını güçlendiriyor. Yöntemin uygulanmasıyla aortun genişleyip yırtılması engelleniyor.

Kaynak : haberler.com

461 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!