Parmak Uçlarınız İle Uyuşturucu Tespiti

Parmak Uçlarınız İle Uyuşturucu Tespiti

Adli parmak teknolojisi şüpheli tozlardaki kokain ve anestezik maddeleri kontrol eder. Uluslararası bir bilim insanı ekibi, kokaini hızlı ve kolay bir şekilde tespit etmek için yeni bir eldiven tabanlı sensör geliştirdi.

Belçika Antwerp Üniversitesi’nden Karolien De Wael ve ABD’de Kaliforniya Üniversitesi’nden Joseph Wang’ın önderliğindeki araştırmacılar,patlayıcı maddelerin tespiti için ortaya çıkardıkları adli parmak teknolojisini yeni hedefleri olan yasadışı ilaç ve uyuşturucu maddelerin tespiti için geliştirdiler. Bu eldivenin sensörleri, şüpheli tozları yerinde tarayabilir ve kafein ve parasetamol gibi ağrı kesici ve anestezik maddeler için çalışır.Eldiveni giyen analizci,önce işaret parmağı ile şüpheli toza dokunur ardından işaret parmağını üstünde jel bulunan başparmağı üzerinde ovalar.Bu sayede elektronik bir devre kurulur ve elektrokimyasal sinyaller ile sonuç elde edilir.

Ekip, Borik Asit ve Lidokain gibi diğer beyaz tozlarla karıştırılmış % 30-76 kokain içerdiği tespit edilen, Belçika merkezli Ulusal Suçluluk ve Kriminoloji Enstitüsü (NICC) tarafından sağlanan güvenilir sokak kokain örneklerini test etti.

Geleneksel kokain tarama yöntemleri, zayıf seçiciliği olan ve sonuçları doğrulamak için GC-MS gibi karmaşık ve pahalı laboratuvar tekniklerine ihtiyaç duyan kobalt tiyosiyanat esaslı renk değişim testlerine dayanmaktadır.Bu yeni teknik  hem renkli tarama testlerine hem de NICC tarafından akredite edilmiş GC-MS tekniğine göre önemli ölçüde daha düşük bir saptama sınırına sahiptir.

Kaynak : chemistryworld.com

961 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!