Christie J. Geankoplis

 

Christie J. Geankoplis

Kimya Mühendisliği ve Malzeme Bilimi Prof. Christie Geankoplis 15 Kasım’da Minnesota Edina’da öldü.

Geankoplis araştırmalarında, Biyokimya Mühendisliği ve Biyokimya Reaktör Mühendisliğinde taşıma işlemlerine odaklanmıştı. ‘’Taşıma ve Ayırma İşlemlerinin Prensipleri’’ 3. Baskı ve ‘’Kütle Taşınım Olayları’’ yazmıştır ve 50’den fazla araştırma makalesi yaylamıştır.

18 Haziran 1921’de Minnesota’da doğmuş ve 1943’te Minnesota Üniversitesi Fen Fakültesi Kimya Mühendisliği Bölümü’nden mezun olmuştur. Pensilvanya Üniversite’nde lisansüstü eğitim gördü,1946 yılında Kimya Mühendisliği alanında yüksek lisans ve 1949’da da doktorasını aldı.

Atlantik Rickfield Kurumu’nda 1943’ten 1946’ya kadar Silahlı Kuvvetler için uçak benzini üreten proses araştırmalarından sorumlu Başmühendisti. Minnesota Üniversitesi’ne gelmeden önce, Ohio Devlet Üniversitesi’nde 1949’dan 1982’ye kadar Kimya Mühendisliği Fakültesi’nin üyesiydi.

Ayrıca, Geankoplis ‘’General Mills Kimyasalları’’ ve Ohio, Columbus‘’Battelle Memorial Araştırma Enstitüsü’’nde 20 yıl danışmanlık yaptı.

Seçkin bir sporcu olan Geankoplis, 1939 yılında devlet lisesinde teklerde bir kere ve çiftlerde iki kere şampiyon olmuştu. 1942 ve 1943 yıllarından Minnesota Üniversitesi’nin tenis takımının kaptanıydı. 1943 yılında Minnesota’da üstün burslu öğrenci ve reşit olmayan ilk sporcu olarak Big Ten Batı Konferansı Madalyasına layık görüldü.

Okumanızı Öneriyoruz

Peter Dennis Mitchell

Peter Mitchell 29 Eylül 1920’de İngiltere’nin Surrey İlçesi’nde Mitcham’da doğdu. Ebeveynleri Christopher Gibbs Mitchell ve …