Periyodik Tablonun En Ağır Elementi Olan Berkelyum’un Artı 4 İyonu Stabilize Edildi

Normal koşullar altında bir demir taşıyıcı molekül kullanılarak bir berkelyum (IV) iyonu yapıldı.

Berkelyum’un kimyası hakkında çok az şey biliniyordu. Atom numarası 97 olan element oldukça radyoaktif ve en yaygın izotopunun yarı ömrü sadece 330 gün. Az bilinen azotlu bileşiklerin çoğu trivalenttir (+3 oksidasyon durumu). Az sayıda +4 bileşimi kararsızdır ve kurşun dioksit gibi güçlü oksitleyiciler gerektirir.

Şimdi, Lawrence Berkeley Ulusal Laboratuarı ve Fred Hutchinson Kanser Araştırma Merkezi’nden ABD’li araştırmacılardan oluşan bir ekip, serkant iyonik bir organik iyon taşıyıcı olan bir siderofor kullanarak normal şartlar altında berkelium’un +4 oksidasyon durumunu stabilize etti. Bu küçük bileşikler genellikle bakteri ve mantar tarafından salgılanır,çözünür ve demir kompleksleri oluşturmalarına yardımcı olurlar.

Genellikle, sideroforlar – hatta amerisyum gibi diğer aktinit iyonları taşıyanlar – insan proteinleri tarafından bir bağışıklık sistemi tepkisinin parçası olarak tanınırlar. Ancak siderophore-berkelium kompleksi, siderocalin proteinine bağlanmaz. Berkeley ekibi, bu mekanizmanın, şu anda birkaç zorlu ayırma adımını içeren bir süreç olan berkelyumu diğer ağır elementlerden ayırmak için kullanılabileceğini düşünüyor.

Kaynak : chemistryworld.com

Okumanızı Öneriyoruz

Kentsel Hava Kirliliği COVID-19’u Daha Ölümcül Yapabilir

Yeni araştırma, hava kirliliğinin Amerika Birleşik Devletleri’ndeki Koronavirüs salgınına ölümcül bir etkisi olabileceğini açığa çıkarıyor. …