Petkim 50. yaşını yatırımla kutluyor

petkim 50 yasini yatirimla kutluyor

50. yaşını kutlayan Türkiye’nin sanayi devi Petkim, son yıllardaki yatırımlarıyla dikkat çekiyor. 2018’e kadar Petkim’deki yatırım miktarını 10 milyar dolara çıkarmayı planlayan Azeri şirket Socar, 2023’te Türkiye’nin en büyük sanayi kuruluşu olmayı hedefliyor.

TÜRKİYE’nin petrokimya sektöründe tek hammadde üreticisi Petkim, 50’nci yaşını çalışanlarının katıldığı etkinlikle kutladı. 3 Nisan 1965 tarihinde kurulan ve yarım asırlık tarihinde; Türk petrokimya sanayisinde tek yerli hammadde üreticisi olan Petkim’in 50’nci yaşgünü törenine, Azerbaycan Ekonomi ve Sanayii Bakanı Şahin Mustafayev, Azerbaycan Sanayi ve Enerji Bakanı Natig Aliyev de katıldı. Törene ev sahipliği yapan Petkim Genel Müdürü Sadettin Korkut, yarım yüzyıldır hiç bitmeyen bir üretim sevdası ve her geçen gün artan bir kararlılıkla çalıştıklarını belirtti.

Petkim’de artış gösteren her 1 gramlık üretimin, ithalatın 1 gram azalması anlamına geldiğini kaydeden Korkut, Petkim’in Türk imalat sanayiinin temel sektörlerinden plastik, ambalaj, kimya, boru, boya, tekstil gibi sektörlerin gelişiminde 50 yıldır kaldıraç işlevi gördüğüne dikkati çekti.

10 yılda 10 milyar $ yatırım

Azerbaycan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Shahin Mustafayev. Azerbaycan devleti için Petkim ve içinde bulunduğu yarımadaya yapılan yatırımların hayati önem taşıdığını vurguladı. Mustafayev, “SOCAR’ın Türkiye’deki ilk yatırımı olan Petkim, Azerbaycan-Türkiye ilişkilerinin gelişiminin bir simgesidir.Bu yarımadaya yapılacak yatırımlar 2008- 2018 yılları arasında 10 milyar doları bulacak. Kardeşlik ilişkilerini bu yatırımlarla desteklemek zorundayız” dedi.

Kaynak : yenisafak.com.tr

673 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!