Petrol devleri plastik poşetçi oluyor

petrol devleri plastik posetci oluyor

Petroldeki sert düşüş dev petrol firmalarını petrokimya ürünleri ve plastik üretmeye zorluyor. Bazı şirketlerin kârının yüzde 75’i artık petrokimyadan geliyor

Petrolün varil fiyatının yüksek olduğu dönemlerde milyarlarca dolar kazanan Exxon, Shell ve BP gibi dünya petrol devleri düşen fiyatlar nedeniyle plastik işine dönüyor. Kârlar eriyince plastik poşetten, boyaya kadar geniş bir yelpazede seyreden petrokimya ürünlerine ilgi arttı. Shell CEO’su Simon Henry’nin, “Kimyasallar yeniden radar ekranımıza girdi” diyerek özetlediği yeni trendte petrol arama birimleri de gözden düşüyor.

Kârın 75’i Petrokimyadan

Petrokimya ürünlerinin gelirlerin içindeki payı artarken petrolün ucuzlaması plastik ürünlerin üretiminde maliyetleri de aşağı yönde çekiyor. Çünkü petrokimya ürünleri üretiminde kullanılan hammaddelerin fiyatları da düşüyor. Total’in CFO’su Patrick de la Chevardiere, geçtiğimiz hafta “Petrokimyasallar aslında şu anda oldukça iyi gidiyor” değerlendirmesinde bulundu. Kârda büyük paya sahip olmaya başlayan petrokimya ürünlerinde en çarpıcı rakamlardan biri Exxon Mobil’de. Şirketin 1.8 milyar dolar olarak açıkladığı ilk çeyrek kârının yüzde 75’i petrokimya ürünlerinden geldi. Şirketin kârının en büyük kısmı etilen ve propilen üretiminden geldi. İki yıl önce şu anda yüzde 75 olan petrokimyanın payı yüzde 13 gibi düşük bir orandaydı. Shell’in ilk çeyrekte 1.55 milyar dolar açıkladığı gelirin 377 milyon dolarlık kısmı petrokimyadan geldi. Shell ayrıca geçtiğimiz hafta Asya’dan neftyağı talebinde artış ile birlikte satışlarında geçtiğimiz yıla oranla yüzde 82 artış olduğunu kaydetti.

Kaynak : sabah.com.tr

532 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!