Mavi Güller Yakında Bahçenize Gelebilir

Mavi Güller Yakında Bahçenize Gelebilir

Fotoğraf : Bakteri genleri eksprese edilerek, beyaz gül yaprakları mavi renk alabilir.

Bahçıvanlar, yüzyıllardır başarısızca mavi gül yetiştirmeye çalışıyor. Ama şu an, çağdaş biyoteknoloji sayesinde bulunmaz mavi güller nihayet ulaşılabilir hale gelebilir. Araştırmacılar, bakterideki pigment üreten enzimleri beyaz gül yapraklarına eksprese ederek yaprakları maviye boyamanın bir yolunu buldular. Sonuçlar ACS Synthetic Biology dergisinde açıklandı.

Her ne kadar doğada mavi gül yetişmese de, çiçekçiler kesik gülleri boyaya yerleştirerek mavi renkli çiçekler üretebiliyor. Ayrıca 20-yıllık itinalı çaba sayesinde biyoteknologlar, genetik mühendisliği ve seçici yetiştirme birleşimi ile “mavi-gül” yetiştirdi. Ancak gül mavi renkten daha çok leylak rengindeydi. Yihua Chen, Yan Zhang ve arkadaşları gerçek bir mavi gül üretmek için basit bir proses geliştirmek istiyordu.

Araştırmacılar, bu amaç için gül yapraklarının ortak bileşeni L-glutamini birlikte mavi pigment indigoidine dönüştürebilen iki bakteri enzimi seçti. Ekip, başka bir bakteri türünden köken alan iki pigment üreten geni de içeren Agrobacterium tumefaciens suşu tasarladı. A. tumefaciens yabancı DNA’yı bitki genomuna kolaylıkla yerleştirmesinden dolayı bitki biyoteknolojisinde sıklıkla kullanılan bir bakteri türüdür. Araştırmacılar üretilen bakteriyi beyaz gül yaprağına enjekte ettiklerinde, bakteri pigment üreten genleri gül genomuna aktardı ve enjeksiyon bölgesine mavi bir renk yayıldı. Her ne kadar renk kısa ömürlü ve düzensiz olsa da ekip üretilen gülün dünyanın tasarımlanmış ilk mavi gülü olduğunu söylüyor. Ekip, bir sonraki adımın enjeksiyona ihtiyaç olmadan bu iki enzimi kendi üreten güller tasarlamak olduğunu belirtiyor.

Kaynak : sciencedaily.com

382 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!