Resimlerle Kimya: Elastik Ahşap

Ahşaba benziyor hatta gerçek ahşap bile olabilir. Ancak Maryland Üniversitesi’ndeki Liangbing Hu’nun laboratuvarında yapılan elastik ahşapla ilgili özel olan şey, sanki kauçuktan yapılmış gibi sıkıştırılabilir olması ve zıplayabilmesidir.

 

Tarifi ise oldukça basittir. Balsa ağacından bir parçayı birkaç saat boyunca bir sodyum hidroksit ve sodyum sülfit çözeltisinde kaynatın, birkaç gün dondurun ardından dondurarak kurutun. Bu işlem hücre duvarlarının içindeki lignin ve hemiselülozun uzun moleküler zincirlerini kimyasal olarak keserek ahşabın sert yapısını bozar. Bu, hücre duvarlarını daha ince hale getirir ve aynı zamanda hücre duvarlarının selüloz fibrillerini serbest bırakmasını sağlar ve ahşabın doğal gözeneklerinin içinde  jel ağı oluşturur. Daha ince hücre duvarları malzemeye esnek ve zıplayabilir hale getiren bir yaylılık verir, bu yüzden Maryland Üniversitesi’nin geliştirmiş olduğu bu ahşap, süper bir top gibi zıplayabilecek kadar kabarık olur.

Kaynak: acs.org

Okumanızı Öneriyoruz

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı?

Crispr Nedir ve Neden Nobel Ödülünü Kazandı? Hayatımızı değiştirebilecek ödüllü gen düzenleme aracının arkasındaki bilim: …