Yeni Kan Testi Kanseri Belirtilerinden 4 Yıl Önce Tespit Etti

Yeni Kan Testi Kanseri Belirtilerinden 4 Yıl Önce Tespit Etti

Kan testi, en yaygın kanser türlerinden beşini tespit edebilir.

Kanser erken teşhis edildiğinde hayatta kalma şansı artar. Bu nedenle, uluslararası bilim insanlarından oluşan bir ekibin, kanseri belirtilerinden 4 yıl önce teşhis edebilecek bir kan testi geliştirmesi oldukça önemlidir.

Testler şu anda mide, yemek borusu, kolorektal (kalınbağırsak), akciğer ve karaciğer kanserlerini tespit edebilmektedir.

Çalışma Nature Communications’da yayınlandı.

Non-İnvaziv Sistem

Testin mevcut formunda deneysel kan testi, sağlıklı gönüllülerden alınan semptomsuz numunelerin % 91’inde kanseri tespit edebildi.

Kaliforniya Üniversitesi’nden biyomühendis Kun Zhang “Çalışmanın amacı, bu insanların hastanelere gelmelerinden dört yıl önce gerçekleştirdiğimiz kan testleri sayesinde kanserin teşhis edilebileceğini göstermektir. Bu daha önce hiç yapılmamıştı” dedi.

Test, kanser içermeyen testlerin % 95’ini de tanımlayabildi.

Bu özel çalışmanın benzersiz yanı, henüz kanser ile ilgili belirtilere sahip olmayan sağlıklı bireylerin üzerinde gerçekleştirilmesidir.

Ekibin hedefi, bu kan testlerini rutin sağlık kontrolleri sırasında uygulayabilmektir. Böylece yaklaşan her beş kanser türünden biri tespit edilerek geç kalınan tedavilerin önüne geçilebilir.

Zhang, ilk etapta bu testlerin ailelerinde kanser geçmişi olan belirli yaştaki veya yüksek kanser riskine neden olacak diğer faktörlerle etkileşim içinde olan kişilerin üzerinde yapılacağını söyledi.

PanSeer adı verilen test ile ilgili deneyler devam etmektedir. Çalışmanın yazarları, daha sonradan geliştirilebilecek bir kanserin tespitinin şu an için mümkün olmadığını ancak mevcut testlerle çok geç tespit edilebilen veya hiç tespit edilemeyen kanser türlerinin geliştirdikleri testle belirlenebileceğini açıkladı.

Bu, kanserle mücadelede yardımcı olabilecek geliştirilmiş ilk kan testi değildir. 2018 yılında da benzer bir kan testi geliştirilmiştir ve günümüzde de 50’den fazla kanser türünü tespit edebilecek testler üzerindeki çalışmalar devam etmektedir.

Kaynak: interestingengineering.com

Okumanızı Öneriyoruz

Plastik Atıkları Düşük Sıcaklıkta Değerli Malzemelere Dönüştüren Katalizör

Araştırmacılar ilk kez market poşetlerinden gıda ambalajlarına, oyuncaklardan elektroniklere kadar her şeyin içinde bulunan bir …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: