Robert Wilhelm Bunsen

Robert Wilhelm Bunsen

Robert Wilhelm Bunsen, 30 Mart 1811’de Almanya,Göttingen’de doğdu. Babası, Christian Bunsen, Göttingen Üniversitesi kütüphanesinin şefi ve modern felsefe profesörüydü.Robert Bunsen, Göttingen Üniversitesi’nde kimya, mineraloji ve matematik okudu.1830 yılında  Göttingen Üniversitesi , kimya alanında doktorasını yapan Bunsen, Marburg ve Breslau Üniversitelerinde ders verdi. Heidelberg’de profesör olarak, bir kimya okulu kurdu. Kendini öğrencileri ve laboratuarına adadı.Temel olarak deneysel ve analitik çalışmayla ilgilendi.Arsenik zehirlenmesine karşı yeni çökelen hidre edilmiş ferrik oksit içeren bir panzehir buldu. 6 yıl boyunca zehri yüksek arsenik içeren kakodil bileşiği üzerinde yaptığı çalışmalar,Bunsen’in organik kimyaya adım atmasını sağladı.Bir arsenik patlaması sonucu ölümle burun buruna gelen Busen,bu patlama sonucu gözlerinden birini kaybetti.Öğrencisi Edward Frankland, Organometalik bileşikler üzerinde kar amaçlı çalışmalar yapınca laboratuvarda organik çalışmaları yasakladı.1851 yılında Breslau Üniversitesi’nde profesör olarak görev yaptı.1852 yılında elektroliz üzerine yaptığı deneylere devam etti ve Heidelberg Üniversitesi’nde profesör oldu.

Eritme ocaklarındaki ısının %50-80’den fazlası harcanıyordu.Robert Wilhelm Bunsen  gazın  haciminin yayım ölçümü için bir yöntem geliştirdi ve bu yöntemle adını dünyaya duyurdu.1841 yılında, kendi adıyla anılan (pil) bir karbon-çinko elektrik hücre icat etti.Işığı ölçebilmek için yağ-spot  fotometre geliştirdi.Magnezyumun fiziksel ve kimyasal özelliklerini inceledi. Filtre bombası,tuz ve buhar kalorimetresi icat etti. Asistanı  Peter Desaga ile  Bunsen bekini geliştirdi.Alman kimyager, Gustav Kirchhoff ile birlikte 1859 yılında her bir elementin karakteristik bir dalga boyu ışığı yaydığını gözlemledi.Bu çalışmalar, Güneş ve yıldızların incelenmesinde büyük önem kazanan spektrum analizi alanını açtı ve Bunsen hemen hemen iki alkali grubu metali olan sezyum ve rubidyum keşfedildi. 1877 yılında Spektrum analizi ona Davy Madalyası’nı kazandırdı.Buluşları için patent almayan,buluşlarının insanlık yararına kullanılmasını isteyen Rober Wilhelm Bunsen 16 Ağustos 1889’da Heidelberg’te hayatını kaybetti.

Okumanızı Öneriyoruz

Peter Dennis Mitchell

Peter Mitchell 29 Eylül 1920’de İngiltere’nin Surrey İlçesi’nde Mitcham’da doğdu. Ebeveynleri Christopher Gibbs Mitchell ve …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: