Giulio Natta

Giulio Natta

Giulio Natta , 26 Şubat 1903’te Imperia’da doğdu. 1924’te Milano Politeknik Bölümünde Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldu ve 1927’de oralarda eğitim vermek için sınavlara girdi. 1935 yılına kadar kaldığı o üniversitede, Genel Kimya Enstitüsü’nün direktörlüğüne atandı.Roma Üniversitesi’nde fizikokimya dalında tam profesör olarak atandı. 1936’dan 1938’e kadar, Torino Politeknik’te Endüstriyel Kimya Enstitüsü direktörü olarak görev yaptı. 1938’den beri Milan Polytechnic’de Endüstri Kimya Bölümü profesörü ve direktörüdür.

Dünyaca ünlü bir bilim adamı olan Prof. Natta, kariyerine X-ışınları ve elektron kırınımı yoluyla katı madde çalışmasıyla başladı. Daha sonra aynı yöntemleri, katalizörleri ve bazı yüksek organik polimerlerin yapısını (1934’ten itibaren) incelemek için kullandı. Metanol sentezi, doymamış organik bileşiklerin selektif hidrojenasyonu ve oksosentez üzerinde yaptığı kinetik araştırması, bu reaksiyonların mekanizmasının anlaşılmasına ve katalizörlerin seçiciliğinde bir iyileşmeye yol açmıştır.

1938’de Prof. Natta İtalya’da sentetik kauçuk üretimine başladı; Butadien üzerindeki araştırma çalışmalarında yer aldı ve 1-butadien’den yeni bir ekstraksiyon damıtma yöntemi ile butadienin fiziksel olarak ayrılmasını sağlayan ilk kişi oldu.

1938’de olefinlerin polimerizasyonunu ve müteakip eşzamanlı reaksiyonların kinetiğini araştırmaya başladı. 1953 yılında, büyük bir İtalyan Chemical Company, Montecatini mali yardımıyla Prof. Natta böylece sterik bir yapıda olan yeni polimer sınıfına keşfetmek, stereospesifik polimerizasyonunda organometalik katalizörler üzerindeki Ziegler tarafından yapılan araştırma genişletti. Montecatini’nin 1957 yılında Ferrara tesislerinde endüstriyel ölçekte üretilen ilk, termoplastik bir malzemenin, izotaktik polipropilenin gerçekleştirilmesine yol açmıştır.

X-ışını araştırmaları ile Prof. Natta, keşfettiği yeni kristalin polimerlerin kafesindeki zincirlerin tam olarak düzenlenmesini belirlemede başarılı olmuştur.

Bütadienin polimerizasyonuyla içine: iki farklı şekilde, tamamen yeni elastomerler sentezine yol açan daha sonraki araştırmalar daha az önemli olan cis sterik saflık çok yüksek bir derecesi ile ve diğer etilen kopolimerizasyonu ile -1,4 polimerler adoymuş sentetik kauçuklar gibi son derece ilginç materyaller oluşturan -olefinler (propilen). Bu kauçukların vulkanizasyonu, doymamış monomerik birimlerin (etilen ve propilen içeren terpolimerler) katılmasıyla, doğal kauçuk için kullanılan genel yöntemlerle mümkün olmuştur. Optik olarak aktif olmayan monomerlerden optik olarak aktif makromoleküllerin üretilmesine izin veren asimetrik sentez için prosesler, doğal biyolojik süreçlere benzerliklerinden ötürü büyük bir bilimsel öneme sahiptir. Natta’nın makromoleküler kimya alanında elde ettiği diğer ilginç sonuçlar, farklı çift monomer çiftlerinin kristallik dönüşümlü kopolimerlerinin sentezi ve hidrokarbon olmayan monomerlerin çeşitli sterik olarak sipariş edilen polimerlerinin sentezi ile ilgilidir. Giulio Natta 2 Mayıs 1979’da öldü.

Natta’nın bilimsel ve teknik faaliyeti, yaklaşık 500 yayınlanmış stereoregular polimerler ve birçok farklı ülkede çok sayıda patentle yayınlanmış 700’den fazla makalede belgelenmiştir:

 • 1961’de, 1958’den beri New York Akademi Bilimler Akademisi’nin onursal bir yaşam üyesi oldu.
 • 1955’te Accademia dei Lincei’nin “ulusal üyesi” oldu; Aynı zamanda Istituto Lombardo di Scienze e Lettere ve Torino Accademia delle Scienze üyesidir.
 • Avusturyalı (1960), Belçikalı (ona STAS madalyası kazandı) (1962) ve İsviçre (1963) Kimyasal Toplumlarının onur üyesiydi.
 • Profesör Natta, İtalya Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı’ndan (1960) Milano kasabasından altın madalya aldı (1961). sentetik kauçuk endüstrisinin ilk uluslararası altın madalyası olan okul, kültür ve sanat alanında değer kazandıranlara ayrılmıştır (1961)
 • Milan Bölgesi’nden (1962) ve Plastik Mühendisleri Derneği’nden (New York, 1963) altın madalyası
 • Fransız Kimyasal Fiziksel Topluluğu’ndan Perrin madalyası ve Fransa Kimyasal Topluluğundan Lavoisier madalyası (her ikisi de 1963’te)
 • İngiliz Dyers and Colourists Derneği’nin (1963) Perkin altın madalyası
 • 1963 yılında Nobel Ödülü
 • Philadelphia Şehri Yönetim Kurulu’ndan John Scott ödülü ve FIDIIS
 • Paris (1971) ‘in Madalyası “Leonardus Vincius Florentinus Doctor Ingenieurs”.
 • Turin Üniversitesi ona saf kimyada onur derecesi verdi ve 1963’te Prof. Natta, Mainz Üniversitesi’nden onur derecesi aldı.
 • Natta, Paris Endüstriyel Kimya Derneği’nin (1966) ve Londra Kimya Topluluğu’nun (1970) onur üyesidir;
 • Rotary Kulübü’nün onur üyesi; Académie des Sciences de l’Institut de France’ın (1964) ilgili yabancı üyesi
 • XL Ulusal Akademisi üyesi, Roma (1964); Uluslararası Uzay Bilimleri Akademisi, Paris (1965) üyesi katıldı
 • Moskova Bilimler Akademisi yabancı üyesi, SSCB (1966)
 • Plastik Mühendisleri Derneği (SPE) İtalyan Bölümü onursal başkanı. Aşağıdaki ödülleri ve onur derecelerini elinde tutuyor: İtalyan Kimyacıları Birliği’nin altın madalyası (1964); Moskova Bilimler Akademisi’nin altın madalyası “Lomonosov” (1969)
 • Deutsche Kautschuk Gesellschaft, Frankfurt / Main (1971) “Carl-Dietrich-Harries-Plakette

Okumanızı Öneriyoruz

Venkatraman Ramakrishnan

Venkatraman Ramakrishnan 1952’de Chidambaram, Tamil Nadu, Hindistan’da doğdu. Babası Baroda’daki Maharaj Sayajirao Üniversitesi’nde biyokimya bölümünü …

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
error: