Tüketiciler Gıda Endüstrisinden Daha Fazla Sürdürülebilirlik Bilgisi Talep Ediyor

Tüketiciler Gıda Endüstrisinden Daha Fazla Sürdürülebilirlik Bilgisi Talep EdiyorFotoğraf: Avrupa’nın öncü gıda inovasyon girişiminin, Covid-19 salgını boyunca gıda sektöründe tüketici güveninin arttığı yönünde yeni bir raporu ortaya çıktı.

Yeni bir Avrupa anketi sonuçlarına göre, alışveriş yapanlar gıda endüstrisi tarafından sağlanan sürdürülebilirlik yeterlilik belgelerine güveniyor.

EIT Gıda tarafından finanse edilen TrustTacker Projesi, insanların gıda sektörüne ve çeşitli bakış açılarına olan güveni hakkında, Avrupa’nın bir ucundan diğer bir ucuna 18 ülkeden 19.800’ün üzerinde kişiyi araştırdı. 2020 yılı boyunca gerçekleştirilen en son TrustTacker anketi verilerine göre, çiftçilerin ve gıda perakendecilerinin gıda sektörünün bölümleri arasında en yüksek puanı aldığını ve çiftçilerin tüm Avrupa ülkelerinde bir kez daha en yüksek puanı aldığını gösterdi. Bu inceleme ayrıca, gıda perakendecilerinin alışveriş yapan tüketicilerden gelen talebi iyi bir şekilde izleyip takip ettikleri için, salgın boyunca tüketicilerden güven konusunda daha iyi notlar aldığını gösterdi.

Son raporda bulunan yeni kanıtlar arasında, tüketicilere gıda maddelerinin güvenliği, sağlıklı olup olmadığı ve sürdürülebilirliği gibi gıda özelliklerine güvenini ölçmek amacıyla sorular soruldu.

Rapor, gıda güvenliği ve sağlık bilgisi verilerinden ziyade birçok tüketicinin gıda seçimi yaparken sürdürülebilir seçenekleri değerlendirerek, seçim yapmak için güveni yoktu.

TrustTacker Projesi’nin lideri ve Reading Üniversitesi Tüketici Davranışları ve Pazarlama Profesörü Anna Macready: ” Bu yeni raporun en güçlü ve ilgi çekici bulgularından biri, tüketicilerin market alışverişleri hakkında sürdürülebilir seçimleri yapmak için yeterli bilgiye sahip olmadıklarını söylediklerini görebiliyoruz. Birleşik Krallık’ta alışveriş yapan insanların, yiyecek ve içeceklerin sağlığa faydaları konusunda hızlı ve kolay tercihler yapmalarına yardımcı olmak için trafik ışıkları sistemini geniş ölçüde benimsedik. Sürdürülebilir seçimler için bir sistem yoktu.”

”Dahası kaynak sağlama ve çevresel standartlar için farklı rozetler (ayırt edici özellikler) ve işaretler aralığı genellikle tam olarak anlaşılmamaktadır. Bu sonuçlar, tüketicilerin alışverişlerinin sürdürülebilirliği hakkında daha net bilgilere ihtiyaçları olduğunu açıkça öne sürüyor.”

Bazı perakendeciler gıda kaynakları hakkında zaten bilgi içeriyor ve Prof. Macready gıda sürdürülebilirliği hakkında bilgi için bir standartın, tüketicilerin endişelerine yanıt olabileceğin inanıyor.

”Gıda sürdürülebilirliği için kabul edilmiş bir bilgi grubuna sahip olmak, tüketicilerin alışveriş yaparken göz önünde bulundurabilecekleri güveni fazlaca onlara verecektir. Yiyeceklerin tedariği için ne kadar mil katedildiği, ortalama emisyonlar ve su kullanımı gibi bilgiler kesinlikle yiyecek seçimi hakkında insanların bir kere daha düşünmesini sağlayacaktır.”

Tüketiciler Gıda Endüstrisinden Daha Fazla Sürdürülebilirlik Bilgisi Talep Ediyor

”İklim değişikliği için gerekli acil aksiyonu ciddi olarak ele alacak olursak, tüketicilere kendi ayak izlerini göz önünde bulundurabilmeleri için ihtiyaç duydukları bilgileri onlara vermek çok önemlidir.”

TrustTacker, tüketicilerin gıda üreticilerine ve tedarikçilerine olan güvenini ve bu gıdaların nasıl üretildikleri, nasıl tatlandırıldıkları, ne kadar sağlıklı/güvenli olduklarına ilişkin satın aldıkları gıdalara olan güvenini (niceliksel olarak) ölçen yedi yıllık bir ankettir. Proje birbirlerine güçlü bir şekilde bağlı oldukları için tüketicinin güveni ve gıdaya ilişkin güveni arasındaki bağlantıya bakıyor.

Prof. Macready ve Avrupa üniversiteleri ve gıda kuruluşlarından toplanan ekip, yiyeceklere olan güvenin insanlar (sağlık) ve yaşadığımız gezegen (sürdürülebilirlik) için daha iyi, daha sağlıklı/sürdürülebilir yaşama olan motivasyonumuzun nasıl etkilendiğini de inceliyorlar. Bulgular tüketicilerin yemek seçimlerini daha iyi yapmalarına yardımcı olmada ”güven”in gerçek öneminin altını çiziyor.

Tüketiciler Gıda Endüstrisinden Daha Fazla Sürdürülebilirlik Bilgisi Talep Ediyor

Aarhus Üniversitesi, Yönetim Bölümü’nden Prof. Klaus Grunert ”Küresel nüfus 2050’ye kadar 10 milyara kadar artarken, ulaşılabilir ve sağlıklı gıda ürünlerini sürdürülebilir bir şekilde sunmak için çiftlikten sofraya işbirlikçi yaklaşımlara ve yenilikçi teknolojilere ihtiyacımız var. EIT Gıda Güven Raporu, gıda endüstrisinin kamu yararına ilişkin nasıl hareket ettiğini göstermesi ve sağlık-sürdürülebilirlik ile ilişkili tüketici talebini karşılaması için açık fırsatları olduğunu gösteriyor.”dedi.

Kaynak: phys.org

824 Kez Okundu

Nuran Akalın

1994 Kocaeli doğumluyum. Lisans derecemi Süleyman Demirel Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünde tamamladım. Amerika menşeili bir firmada kalite kontrol mühendisi olarak çalışmaya başladıktan sonra plastik ve polimer alanlarına yönelmeye başladım. Bu yüzden kendi deneyimlerimi insanlara aktarabilmek ve daha da fazla bilgi sahibi olmak adına İnovatif Kimya Dergisi'nin bir parçası olmak istedim. İlgi alanlarım: Polimer, plastik, biyomalzemeler. Sürdürülebilirlik ve kimyanın insan vücuduna uygunluğunu temel alan konularla ilgileniyorum.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!