SARS-CoV-2’li İnsan Hücrelerinin Yeni Görüntüleri

SARS CoV 2li İnsan Hücrelerinin Yeni Görüntüleri

Fotoğraf : Bu SEM görüntüsü, insan hava yolu epitelinin ürettiği kırmızı ile gösterilen SARS-CoV-2 viryonlarının analizinde önemlidir.

North Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden bir araştırmacının çektiği elektron mikroskobu (SEM) görüntüleri, insan bronşiyal epitel hücreleri üzerindeki şaşırtıcı derecede yüksek SARS-CoV-2 viral yükleri olduğunu gösterdi.

North Carolina Üniversitesi Tıp Fakültesi Baric ve Boucher Laboratuvarı’ndan Dr. Camille Ehre, SARS-Co-V-2 virüsünü insan bronşiyal epitel hücrelerine aşıladı.

Aşılama, biyogüvenlik seviyesi 3 olan bir araştırma tesisinde gerçekleştirildi. Virüs partiküllerinin hedeflenen hava yolu hücrelerine oranı, 3’e 1 idi.

Hücreler, enfeksiyondan 96 saat sonra taramalı elektron mikroskobu kullanılarak incelendi.

Görüntülerde enfekte hücrelerin mavi ile gösterilen silia uçlarına bağlı olan mukus iplikçiklerini sarı ile göstermektedir.

Silia, akciğerden mukus ve yakalanan virüsleri taşıyan hava yolu epitel hücrelerinin yüzeyindeki saç benzeri yapıya verilen isimdir.

Görüntüler, insan hava yolu epitelinin ürettiği kırmızı ile gösterilen SARS-CoV-2 viryonlarının yapısına ve yoğunluğuna dair de bilgi vermektedir.

Viryonlar, enfekte konakçı hücreler tarafından solunum yüzeylerine salınan virüsün tam bulaşıcı formudur.

Dr. Ehre, “Bu görüntüleme araştırması, insan solunum sisteminde hücre başına üretilen ve salınan inanılmaz derecede yüksek viryon sayısını göstermeye yardımcı oluyor.” dedi.

“Büyük viral yük, enfeksiyonun enfekte bir bireyin birden fazla organına yayılmasına ve COVID-19’un başkalarına yüksek frekanslı bulaşmasına sebebiyet vermektedir.”

“Bu görüntüler, SARS-CoV-2 iletimini sınırlamak için enfekte olmuş ve olmamış tüm kişiler tarafından maske kullanımının önemini tekrardan gözler önüne sermekte.”

Çalışma, bu ay New England Journal of Medicine‘nin “Tıpta Görüntüler” bölümünde yayınlandı.

Kaynak: sci-news.com

532 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!