Sentetik Fotosentez? Yeni Teknikler Karbondioksiti Bitkilerden Daha Hızlı Geri Döndürüyor

• Bir araştırma ekibi CO2‘yi bitkilerden daha hızlı bir şekilde organik bileşikler haline dönüştüren sentetik bir yol yapmayı başardı.

• Araştırmacılar, CO2 fiksasyonunu iyileştiren bir enzim bulmak için 9 organizmadan gelen 17 enzimatik bileşiği özenle seçtiler.

Herkes karbon dioksit (CO2) emici olarak fotosentezin rolünü biliyor. Bitkiler işlerini yapıyor olduğundan kuşku duyulmuyor olsa da, bitkiler için absorbe edilecek ve “çözülebilecek” fazla miktarda CO2 var. Ayrıca süreçte yer alan bir ana enzim bu kadar hızlı çalışmıyor. Thomas Schwander önderliğinde bir grup araştırmacı bu konuda yardımcı olabilir.

Science’da yayınlanan bir araştırmada, araştırmacılar CO2‘yi bitkilerden daha hızlı bir şekilde organik bileşikler haline dönüştüren sentetik bir yol yapmayı nasıl başardıklarını ayrıntılarıyla anlattılar. Araştırmacılar, CO2 fiksasyonunu iyileştiren bir enzim bulmak için 9 organizmadan gelen 17 enzimatik bileşiği özenle seçtiler. Bunlar, CO2‘yi organik moleküllere dönüştüren sentetik bir yol oluşturmak için aşamalı optimizasyonu kullanarak tasarlandı.

Yüksek çözünürlüklü kütle spektrometresi, canlı bir organizmada henüz uygulanmamasına rağmen, yeni yöntemin bitkilerdeki doğal Calvin Döngüsü’nden daha hızlı bir oranda CO2‘yi yakalayabileceğini in vitro olarak gösterdi.

Teknoloji canlı bitkilere başarıyla nakledildikten sonra, daha hızlı ve daha az enerji gerektiren yoğun CO2 fiksasyonu için çalışıyor olacağız. Bu tekniğin uygulamaları, sığırlar için karbon bazlı besleme oluşturmak ve belki de arzu edilen kimyasal ürünleri tasarlayan sistemleri geliştirmektir. Açık etki, atmosferdeki varlığını stabilize etmeye katkıda bulunabilecek daha iyi CO2 işleme yöntemidir.

Kaynak : futurism.com

962 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!