Periyodik Tablo Değişti

periyodik tablo degisti

Uluslararası Kimya Kuruluşu Periyodik tablonun değiştiğini duyurdu. Kimyasal elementlerin sınıflandırılması için geliştirilen ‘Periyodik Tablo’ya 4 yeni element eklendi. Hangi elementler periyodik cetvele eklendi?

NTV’de yer alan habere göre öğrenciler Kimya derslerinde daha fazla element öğrenecekler. Zira ‘Periyodik Tablo’ya 4 yeni element eklendi.Nihonium, moscovium, tennessine ve oganesson isimli elementlerin tabloda yer almasına International Union of Pure and Applied Chemistry (Uluslararası Temel ve Uygulamalı Kimya Birliği) de onay verdi. Bu onay ile birlikte güncellenmiş tablo pek çok eğitim kurumuna gönderilmeye başlandı.

Bu kararın ardından ‘Periyodik Tablo’ya yeni bir sıra eklenmiş oldu. Japon bilim insanları tarafından keşfedilen nihonium adını Japoncadaki Güneşin doğduğu toprak isimli kelimeden, moscovium adını Rusya’nın başkenti Moskova’dan, tennessine ABD’deki Tennessee eyaletinden, oganesson ise Rus nükleer fizikçi Yuri Oganessian’dan aldı.

5 Aylık İnceleme Sonunda

Geçtiğimiz yılın başından bu yana, yeni elementler keşfedildiği haberleri geliyordu. Ancak IUPAC isimli uluslararası kimya kuruluşundan resmi açıklama yeni geldi. Örgütün bugün yaptığı açıklamada şu ifadeler yer aldı: “5 aylık bir inceleme sonucunda kaşiflerin teklif ettiği isimler incelendi ve uygun bulundu. Geleneksel yöntem bozulmadı ve element isimleri ya kaşiflerinin isimleri ya da yaşadıkları coğrafi yer ve bölgelere göre verildi. Tarihsel ve kimyasal tutarlılığı yansıtmak için özelliklerine göre sonuna ‘ium’ ve ‘inve’ gibi ekler getirildi.”

113. element Nihonyum, 115. element Moskovyum, 117. element Tennesine ve 118. element Oganesson olacak. Bu elementler ilk bulunduğunda geçici isimler atanmış, sırasıyla; Uut, Uup, Uus ve Uuo sembolleri ile anılmaktaydılar. Keşifleri yapanlar Amerikan, Rus ve Japon bilim insanları. Aralarında 83 yaşındaki Rus fizikçi Oganessian’da var. Kendi adını taşıyan bir element bulan bilim insanı, bu yaşında böyle bir başarı yakaladığı için çok mutlu.

Kaynak : karar.com

1.321 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!