Sıfır Emisyon için Yeni Çözüm: Hidrojen Depolama Tankları

Sıfır Emisyon için Yeni Çözüm: Hidrojen Depolama Tankları

Fotoğraf: Sheffield AMRC Üniversitesi’nin hidrojen baş mühendisi, Stuart Dawson ve Xcience’den Dr. Martin Kemp, AMRC’nin Kompozit Merkezi’nde

Sheffield Üniversitesi İleri İmalat Araştırma Merkezi (AMRC, Rotherham, Birleşik Krallık), Oxford Advanced Surfaces (OAS, Yarnton), ileri mühendislik danışmanlığı, Xscience ve SET Avrupa (Skelmersdale) uzmanlıklarını bir araya getiren bir endüstriyel teknoloji konsorsiyumu anlaşması imzaladı. Temel amaç, ulaşım sektörünün sıfır emisyona giden yolculuğunda (Tip-IV tanklar da dahil olmak üzere) inovatif hidrojen depolama çözümleri geliştirmek amacıyla bir Hidrojen Depolama Prototipi Merkezi (HSPH) kurmaya yönelik çalışmalar sürdürmek.

Advanced Propulsion Merkezi – Otomotiv Dönüşüm Fonu tarafından desteklenen araştırma, Mutabakat Zaptı (MOU) imzalayan bir konsorsiyum tarafından yürütülüyor.

Konsorsiyum üyelerine göre HSHP hidrojen depolama tanklarının prototiplerinin tasarım ve üretimini hızlandırmak amacıyla yenilikçi ve endüstriyel nihai kullanıcılar için bağımsız ve açık erişimli bir kaynak niteliğinde olacak. Bu durum aynı zamanda aktif olarak iş birliği fırsatları yaratarak hidrojen sektöründeki şirketlerden oluşan bir endüstriyel yönlendirme panosunun geliştirilmesini amaçlamaktadır.

Sheffield AMRC Üniversitesi hidrojen baş mühendisi Stuart Dawson “Yakıt hücreleri yoluyla veya yanma yoluyla gerçekleştirilen, hidrojen tahriki, özellikle daha ağır, daha uzun menzilli ve daha yüksek görev döngüsü uygulamaları için taşımacılığın karbondan arındırılmasında önemli bir role sahiptir.” diyerek anlaşmayı memnuniyetle karşıladı. “AMRC, sıfır emisyonlu hidrojen tahrik sistemlerinin benimsenmesini hızlandırmaya yardımcı olmak için HSPH konsorsiyumunun bir parçası olmaktan mutluluk duyuyor. Güvenli, hafif, uyumlu ve uygun fiyatlı hidrojen depolama tankları geliştirmeye yönelik olan bu çalışma aynı zamanda kompozit üretim uzmanlığımıza da katkı sağlayacak.” diye ekledi.

OAS’ın baş teknoloji sorumlusu ve kurucusu Jon-Paul Griffiths, SET Europe mühendislik ve araştırma ve geliştirme başkanı Anselmo Gomes ve girişime öncülük eden Xcience’ın teknik direktörü Dr. Martin Kemp geleceğin araçlarında hidrojenin anlamlı bir rolü olacağına inanıyor. Bundan dolayı merkezin özellikle hidrojen yakıtlı araçların geliştirilmesini ve benimsenmesini hızlandıracağını ve araç tasarımına en son depolama teknolojisini getireceğini belirtiyor.

Merkez, endüstrinin ihtiyaçlarını karşılamak için bağımsız, gizli hizmet sağlayacak bir operasyonel model geliştirerek OEM’den, imalat tedarik zincirinden ve daha geniş hidrojen ve ulaşım sektörlerinde yer alan kuruluşlardan gelen ilgiyi memnuniyetle karşılamaktadır.

Kaynak: compositesworld.com

381 Kez Okundu

Nursima Yıldız

1996 yılında Ankara’da doğdum. 2019 yılında Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümünden mezun oldum. Lisans dönemim sırasında Erasmus+ programı ile 1 dönem Polonya - Czestochowa Üniversite’sinde okudum. Şu anda da Roma Sapienza Üniversitesinde yüksek lisans yapmaktayım. Kimya sektöründe dünyada ne tür gelişmeler olduğunu daha yakından takip etmek ve bu gelişmelerle alakalı Türkçe kaynak oluşturmaya yardımcı olmak adına İnovatif Kimya Dergisi ekibinin bir üyesi olmaktan mutluluk duyuyorum. Özellikle ilgi alanım olan malzeme bilimi hakkındaki haberleri paylaşacağım.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!