Simler Yasaklanmalı mı?

Simler Yasaklanmalı mı

Simler günümüzde hemen hemen her kozmetik ve temizlik malzemelerinde bulunuyor. Lakin bu durum  çevre için daha az parıltılı. Bu nedenle bilim insanları bir yasak istiyorlar.

Şampuan ve banyo ürünleri, göz farı ve dudak parlatıcılarında aditif olarak bulunuyor: Sim ve parıltıcılar günümüzde her yerde. Bu süsleme insanları daha güzel kılıyor mu tartışılabilir, lakin çevre için parıltıcılar yararsız çöp demektir. Genelde bu küçük parçacıklarla katkılı olan ürünler doğada zor bir şekilde parçalanabilinen alüminyum plastikten oluşmaktadır ve bunlar besin zincirinde birikmektedir. Bu sebele İngiliz bilim insanları ve politikacılar “Independent” de yazıldığı bu gibi maddeler üzerinde bir yasaklama yapılması çağrısında bulunuyorlar. 2018’den itibaren adada mikro-boncuklar denilen bu yasaklanacak: çapı bir milimetreden daha küçük olan ve örneğin duş jöleleri veya el kremlerinde eksfoliasyon katkı maddesi olarak kullanılan polietilenden yapılmış minik plastik küreler.

Bunlar aslında çevrede parçalarına ayırılmıyor ve duş yaparken sadece kanalizasyona akıyor. Atık su arıtma tesisleri onları çok zor filtreleyebildiğinden, sonunda gıdalara girdikleri göl veya okyanuslarla besin ağına karışıyorlar. Parıltıcılar´ın polietilen tereftalatı, vücudun doğal hormon dengesini bozan hormon benzeri maddeleri salgılıyor. Sonuç olarak, üreme olanağına zarar veriyor veya kanser gelişimini teşvik edebiliyor. Massey Üniversitesi’nden çevre antropologu Trisia Farrelly´in “Independent” de ki sözleri: “Bana göre, mikro plastiklerden oluştuğu için bir yapay parıltıcılarının her türlüsü yasaklanmalıdır.” Çünkü simler ve parıltıcılar şimdiye dek yasaktan uzak tutuluyordu.

Küçük plastik parçacıklar zaten ciddi bir çevre sorununu ağırlaştırıyor. Okyanusların bazı bölgelerinde, günümüzde planktondan daha fazla olan – çoğu mekanik olarak denizde parçalanmış büyük plastik ürünlerin kalıntılarından oluşan mikroplastikler yüzmektedir. Derin denizlerde ve hatta Arktik Okyanusu gibi uzak bölgelerde dahi, çöp büyük miktarlarda ortaya çıkıyor. Oysa büyük İngiliz kozmetik zinciri Lush´ın gösterdiği üzere göre alternatifler var: Plastik simleri ve parıltıcıları biyolojik olarak parçalanabilir maddelerle değiştirdiler.

Kaynak : spektrum.de

506 Kez Okundu

İnovatif Kimya Dergisi

İnovatif Kimya Dergisi aylık olarak çıkan bir e-dergidir. Kimya ve Kimya Sektörü ile ilgili yazılar yazılmaktadır.

You may also like...

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com
Kopyalamak Yasaktır!