Anasayfa / Kimya Haberleri / Boya Haberleri / Solar Boya, Su Buharı ile Sonsuz Enerji Sunuyor

Solar Boya, Su Buharı ile Sonsuz Enerji Sunuyor

solar boya su buhari ile sonsuz enerji sunuyor - Solar Boya, Su Buharı ile Sonsuz Enerji Sunuyor

Bileşik, su moleküllerinin bölünmesini katalize ediyor.

Araştırmacılar, su buharını emebilen ve en temiz enerji kaynağı olan hidrojeni oluşturmak üzere parçalayan bir güneş boyası geliştirdiler.

Boya, nemi emmek ve gıda, ilaç ve elektronik ürünlerini taze ve kuru tutmak için poşetlerde kullanılan silis jel gibi davranan yeni geliştirilmiş bir bileşim içeriyor.

Ancak, silika jelin aksine, yeni malzeme olan sentetik molibden sülfür yarı iletken görevi görüyor ve su moleküllerinin hidrojen ve oksijene ayrılmasını katalize ediyor.

Melbourne, RMIT Üniversitesi’nden araştırma görevlisi Dr. Torben Daeneke, “Bileşimi titanyum oksit partikülleri ile karıştırmanın güneş enerjisinden ve nemli havadan hidrojen yakıtı üreten güneş ışığı emici bir boyaya neden olduğunu bulduk.’

“Titanyum oksit, duvar boyalarında yaygın olarak kullanılan beyaz pigmenttir, yani yeni malzemenin basit bir şekilde eklenmesiyle bir tuğla duvarın enerji toplanması ve yakıt üretim gayrimenkulüne dönüştürülmesi sağlanabilir.

“Yeni gelişmemizin birçok avantajları var” dedi. “Sistemi beslemek için temiz ya da filtrelenmiş suya ihtiyaç yoktur, havada su buharı bulunan herhangi bir yer, hatta sudan uzaktaki alanlarda bile yakıt üretebilir.”

Meslektaşı, seçkin Profesör Kourosh Kalantar-zadeh, hidrojenin en temiz enerji kaynağı ve fosil yakıtlara alternatif olarak yakıt hücrelerinde ve geleneksel yanma motorlarında kullanılabileceğini söyledi.

“Bu sistem aynı zamanda okyanus yakınlarında çok kuru fakat sıcak iklimlerde de kullanılabilir, deniz suyu sıcak güneş ışığı ile buharlaştırılır ve daha sonra buhar emilerek yakıt elde edilir.

“Bu olağanüstü bir kavram – havadaki sudan ve güneşten gelen yakıt.”

Kaynak : sciencedaily.com

Yorumlar
Merve Çöplü - Solar Boya, Su Buharı ile Sonsuz Enerji Sunuyor

Hakkında Merve Çöplü

1994 yılında Çorum’da doğdu. 2012 yılında Çorum Anadolu Öğretmen Lisesi’nden mezun oldu ve aynı sene Hacettepe Üniversitesi Kimya Mühendisliği Bölümünü kazandı. İngilizce hazırlıktan muaf olarak lisans eğitimine başladı. 2015 yılında MTA Genel Müdürlüğü’nde staj yaptı. 2015-2016 eğitim döneminde Erasmus+ programıyla gittiği Almanya RWTH Aachen Üniversitesi’nde bir sene eğitim gördü. Tenis, dans, seyahat, çizim, müzik gibi ilgi alanlarına sahip. Şubat 2017’de İnovatif Kimya Dergisi çeviri ekibine katıldı.

Sitemi Ziyaret Edin
Tüm Yazıları Görüntüle

Okumanızı Öneriyoruz

grafen essiz kenar desenleri ile uretilmis buyuk stabil grafen parcaciklari 310x165 - Grafen: Eşsiz Kenar Desenleri ile Üretilmiş Büyük, Stabil Grafen Parçacıkları

Grafen: Eşsiz Kenar Desenleri ile Üretilmiş Büyük, Stabil Grafen Parçacıkları

Fotoğraf :  Grafen, nanoelektronikte kullanım için umut vaat eden bir malzemedir. Bununla birlikte, elektronik özellikleri, …

Bir cevap yazın